Bank Watykański z zyskiem 36,4 mln euro

W roku 2020 Instytut Dzieł Religijnych wypracował 36,4 mln euro zysku netto - poinformowała placówka, którą dziennikarze nazywają „bankiem watykańskim”.

fot. Cathopic

Zgodnie ze wskazaniami Papieża Franciszka, Komisja Kardynalska podjęła uchwałę podziału zysków, przekazując 75 proc. Ojcu Świętemu lub określonym podmiotom oraz przydzielając pozostałe 25 proc. na powiększenie majątku zgodnie z koniecznością ciągłego rozwijania Instytutu i z jego misją długofalowej służby Kościołowi katolickiemu – czytamy w watykańskim komunikacie.

Instytut Dzieł Religijnych, często nazwany „bankiem watykańskim”, jest publiczną instytucją finansową Stolicy Apostolskiej, utworzoną w 1942 roku przez papieża Piusa XII, z siedzibą w Watykanie. Często mylnie uważa się go za bank centralny Stolicy Apostolskiej, które to zadanie wykonuje natomiast Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Celem Instytutu jest sprawowanie pieczy nad majątkiem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym mu przez osoby fizyczne lub prawne i przeznaczonym na dzieła religijne i charytatywne oraz zarządzanie tym majątkiem.

Reklama
Reklama

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę