Zniszczyły ją walące się wieże WTC. W Nowym Jorku poświęcono odbudowaną po 21 latach cerkiew

W Dniu Niepodległości, 4 lipca, w Nowym Jorku odbyła się konsekracja odbudowanej cerkwi greckoprawosławnej pw. św. Mikołaja,. Prawie 21 lat temu została zasypana masami betonu po atakach terrorystycznych na wieże World Trade Center. Świątynia została odbudowana w pobliżu pierwotnego miejsca.

Cerkiew w 2018 r./fot. Epicgenius - Praca własna/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Odbudowa rozpoczęła się już w 2014 r., jednak przeciągała się z powodu braku funduszy. W 2019 r. na dokończenie prac fundusze przeznaczyli milionerzy, którzy powołali Komitet Przyjaciół św. Mikołaja.

Poświęcenia dokonali 4 lipca metropolita Greckiej Prawosławnej Archidiecezji Ameryki Elpidofor, metropolita Detroit Mikołaj oraz metropolita Sawa z Pittsburgha. Wzięli udział także protoprezbiterzy, Alexander Karloutsos i Andreas Vithoulkas.

„To sanktuarium będzie miejscem dla każdego, kto przyjdzie”

W homilii abp Elpidofor powiedział: Chociaż jest to grecki prawosławny dom kultu, zapraszamy wszystkich. Przyjmujemy wszystkich. I praktykujemy miłość do innych; nie uprzedzenia, nie odrzucenie, a już na pewno nie nienawiść. To sanktuarium będzie miejscem dla każdego, kto przyjdzie na Świętą Ziemię przy World Trade Center, aby wyobrazić sobie świat, w którym miłosierdzie jest nieuniknione, pojednanie jest pożądane, a przebaczenie możliwe.

Reklama
Reklama

Nowe miejsce kultu zostało zbudowane według planów hiszpańsko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatrava i znajduje się tuż obok pomnika i muzeum w Nowym Jorku upamiętniających ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, w których zginęło 2977 osób, a także zamachu bombowego na World Trade Center z 1993 roku, w którym śmierć poniosło sześć osób. Na drugim piętrze budynku powstała międzywyznaniowa sala żałobna.

Pierwsza ceremonia poświęcenia odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I odwiedził USA. W tym czasie jednak świątynia nie była jeszcze ukończona. Patriarcha mówił wówczas o tym, że jej budowa stanowi silny kontrapunkt dla „dzieł ciemności i fanatyzmu”, gdyż świątynia oznacza „miłość, nadzieję i ufność”.

Jak donoszą lokalne media, cerkiew zostanie otwarta jeszcze tego lata, a od jesieni mają się odbywać regularne nabożeństwa.

Reklama
Reklama

pa, Vatican News, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę