Nasze projekty

USA popierają autokefalię ukraińskiego prawosławia

Departament Stanu USA wyraził poparcie dla starań ukraińskiego prawosławia o autokefalię a także dla działań podjętych w tej dziedzinie przez Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Oświadczenie w tej sprawie wydała rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Ann Nauert.

W wydanym 25 września komunikacie Stany Zjednoczone stanowczo opowiedziały się za zapewnieniem wszystkim ugrupowaniom religijnym możliwości swobodnego praktykowania swojej wiary bez ingerencji rządu. Wyraziły poparcie dla starań ukraińskich wyznawców prawosławia do uzyskania autokefalii, zgodnie z ich przekonaniami. Szanujemy Patriarchę Ekumenicznego jako głos tolerancji religijnej i dialogu międzywyznaniowego – czytamy w dokumencie.

Stany Zjednoczone zapewniły także o swoim poparciu dla Ukrainy i jej integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji na wschodniej Ukrainie i rosyjskiej okupacji Krymu. „Wspieramy również Ukrainę, która wytycza własną drogę i podejmuje własne decyzje oraz ustanawia stowarzyszenia, wolne od ingerencji z zewnątrz” – czytamy w oświadczeniu rzeczniczki Departamentu Stanu USA.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite