Nasze projekty

Tunis: biskup i księża odwiedzają rannych

Arcybiskup Tunisu, Ilario Antoniazzi a także kapłani pracujący w stolicy Tunezji odwiedzają dziś rannych, którzy padli ofiarą zamachu terrorystycznego na Muzeum Narodowe Bardo w Tunisie – poinformował nuncjusz apostolski w Algierii i Tunezji, abp Yeh Sheng Nan

Papieski dyplomata zapewnił, że przedstawiciele Kościoła spieszą, by wyrazić solidarność i bliskość, także w imieniu Ojca Świętego, wszystkim osobom dotkniętym tym bezsensownym aktem przemocy. W jego wyniku zginęły co najmniej 23 osoby. Oprócz dwojga Polaków, są obywatele Japonii, Włoch, Kolumbii, Hiszpanii, Australii i Francji, a według ostatnich doniesień również Brytyjka i Belgijka. Dwoje polskich turystów jest zaginionych, a dziewięciu zostało rannych.

Zdaniem nuncjusza apostolskiego ten atak terrorystyczny nie może przekreślić postępów osiągniętych przez Tunezję od czasu arabskiej wiosny, nawet jeśli to, co się wydarzyło może prowadzić do przeciwnych wniosków. Jednocześnie papieski dyplomata zaznaczył, że sytuacja w krajach Maghrebu jest skomplikowana. Wiadomo bowiem, że trzy tysiące osób z samej tylko Tunezji wyruszyło, by walczyć u boku Państwa Islamskiego. Jego zdaniem jesteśmy świadkami kompleksowego pogorszenia się sytuacji. Abp Yeh Sheng Nan zaapelował do wiernych na całym świecie o modlitwy.

Głębokie przerażenie atakiem terrorystycznym w Tunisie wyrazili także biskupi francuscy. W komunikacie podpisanym przez sekretarza episkopatu, ks. prałata Oliviera Ribadeau Dumasa zapewnili oni o swej solidarności z ofiarami i ich rodzinami oraz licznymi rannymi. Zdaniem biskupów francuskich akty te są atakiem na pragnienie pokoju i wolności. Dziś przewodniczący francuskiego episkopatu, abp Georges Pontier zachęcił wspólnoty katolickie do okazania swej wspólnoty ze chrześcijanami na Bliskim Wschodzie oraz mniejszościami prześladowanymi na całym świecie. Specjalny dzień modlitwy w tej intencji wyznaczono na Wielki Piątek, 3 kwietnia bieżącego roku.

Reklama

st (KAI/vaticaninsider) / Tunis

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę