Nasze projekty

Ta diecezja ma nowego księdza po dziewięciu latach bez święceń. Jego rodzina nie praktykowała

Po dziewięciu latach przerwy w argentyńskiej diecezji Alto Valle de Río święcenia kapłańskie przyjął 27-letni ks. Alexis Oser. "Trzeba po prostu otworzyć się na tę łaskę" - opowiadał o swoim powołaniu.

fot. Stefan Wise LC/Cathopic

Biskup Alejandro Benna z Alto Valle udzielił ks. Oserowi święceń kapłańskich 1 maja, w katedrze Matki Bożej z Góry Karmel w General Roca, mieście, w którym nowy kapłan będzie pełnił swoją posługę.

Matka nowego księdza pracuje w szpitalu jako sanitariuszka, natomiast ojciec jest na emeryturze – pracował w przemyśle naftowym. Kapłan ma dwoje rodzeństwa, a jego rodzina, mimo że katolicka, nie praktykowała wiary.

Powołanie odkrywał przy szpitalnym łóżku

W rozmowie z portalem „Rio Negro” młody ksiądz przyznał, że jego powołanie „zrodziło się na misjach i wśród chorych” i że „jest darem, darem od Boga”. Trzeba po prostu otworzyć się na tę łaskę, być dostępnym – powiedział.

Reklama

Urodzony w mieście Catriel, w wieku 7 lat zaczął uczęszczać do Missionary Childhood (światowej organizacji młodzieży katolickiej) w biednej dzielnicy swojego miasta. To doświadczenie – podobnie jak spotkanie z zakonnicą o imieniu Nieves – wywarło wpływ na jego życie. Był tylko chłopcem, kiedy zaczął „poznawać Jezusa i nazywać go przyjacielem”.

Jego powołanie zaczęło się kształtować w wieku 15 lat, kiedy odwiedził chorego na białaczkę w szpitalu w mieście Cinco Saltos. Był tam proboszcz, który w towarzystwie seminarzysty udzielał sakramentu namaszczenia. W tamtym czasie Oser uważał, że nauka i medycyna nie wystarczą, aby zakończyć ludzkie cierpienie.

Jego formacja seminaryjna odbywała się w różnych prowincjach. W tym czasie pracował duszpastersko w parafiach San Pantaleon w Mataderos, Saavedra i Villa Crespo. Po powrocie do swojej diecezji w Río Negro 25 maja 2022 roku przyjął święcenia diakonatu, po których wysłano go do parafii Matki Bożej z Góry Karmel w General Roca – tam 1 maja przyjął święcenia kapłańskie.

Reklama

Do kapłaństwa formuje się jeszcze czterech kandydatów na różnych latach.

Ostatnim wyświęconym w tej diecezji księdzem był w 2014 roku Vicente Alberto Bó, który dwa lata temu zmarł z powodu COVID-19.

W tej chwili diecezja Alto Valle de Río Negro liczy 25 księży — 17 z nich pochodzi z innych diecezji. W ciągu ostatnich 30 lat w diecezji erygowanej w 1993 roku udzielono zaledwie ośmiu święceń kapłańskich. Diecezja liczy około 264 tys. katolików.

Reklama

kh, Catholic News/Agency/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę