Nasze projekty

RPA: bp Tomasik odwiedził ubogich na wysypisku śmieci

Ubogich pracujących na wysypisku śmieci w rejonie Kalahari w Republice Południowej Afryki, odwiedził we wtorek 17 lutego biskup radomski Henryk Tomasik

Biskup obecnie z wizytą duszpasterską wśród pracujących w Afryce misjonarzy pochodzących z jego diecezji. Gość z Polski spotkał się też m.in. z biskupem diecezji Kimberley – Ablem Gabuzą.

 

Bp Tomasik od kilku dni przebywa w parafii św. Antoniego w mieście Mafikeng, której proboszczem jest pochodzący z Cerekwi w diecezji radomskiej ks. Jarosław Wasilewski. Sprawował tam Eucharystię, głosił Słowo Boże i opowiedział o organizacji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wybrał się z misjonarzami na wysypisko śmieci, gdzie pracuje ok. 150 ubogich osób.

Reklama

"Mimo różnic kulturowych i ekonomicznych wielu ludzi jest mocno zaangażowanych w życie parafii, zarówno w Kamerunie, jak i w RPA, np. w przygotowanie liturgii czy śpiewanie w chórze. Widoczne jest świadectwo samych wiernych i zaangażowanie księży misjonarzy" – zauważył bp Tomasik. Po odwiedzinach pracujących na wysypisku śmieci wyraził radość, że mógł "przebywać wśród ludzi, którzy podejmują troskę wobec osób najbardziej potrzebujących". Jednocześnie zaznaczył, że parafie w Kamerunie są w trudniejszej sytuacji materialnej.

Biskupowi towarzyszył m.in. wspomniany ks. Jarosław Wasilewski, który od 11 lat przebywa w diecezji Kimberley w rejonie Kalahari w RPA. "Dzisiaj przebywaliśmy na wysypisku śmieci. Dwa razy w tygodniu zawozimy tam gorącą zupę dla ok. 150 osób, którzy muszą zarabiać w ten sposób na życie. Pod swoją opieką mamy także 25 rodzin. Organizujemy paczki żywnościowe, a nawet pomagamy załatwić sprawy urzędowe. Staramy się uwrażliwiać innych na potrzeby drugiego człowieka" – powiedział misjonarz na antenie Radia Plus Radom.

Najstarsza misja katolicka w RPA ma ok. 120 lat. Teren, na którym pracuje radomski kapłan, został zewangelizowany ponad 85 lat temu, a większość działających tam wspólnot chrześcijańskich to Kościoły protestanckie. Katolicy stanowią 8 procent ludności kraju. W każdej wiosce jest kilkanaście różnych kościołów. W jednej z wiosek, gdzie pracuje ks. Wasilewski, jest aż pięć różnych wyznań, a kościoły stoją obok siebie.

Reklama

Bp Tomasik będzie przebywał w RPA do Środy Popielcowej. Zamierza jeszcze odprawić Mszę świętą w Johannesburgu na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Potem pojedzie do Namibii, gdzie pracuje inny misjonarz z diecezji radomskiej – ks. Andrzej Cieszkowski.


rm (KAI) / Kalahari

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę