Nasze projekty

Przewodniczący czeskiego episkopatu staje w obronie Jana Pawła II. „Nie możemy milczeć”

Abp Jan Graubner, prymas Czech i przewodniczący tamtejszego episkopatu, zabrał głos w obronie Papieża Polaka. "Nie możemy milczeć, kiedy w sąsiedniej Polsce dochodzi do ataków na św. Jana Pawła II" – czytamy w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu.

fot. CC BY-SA 3.0 de/wikipedia.org/Radim Velký/Youtube.com (print screen)

Abp Jan Graubner podkreśla, że obecne próby zdyskredytowania dziedzictwa Jana Pawła II są tendencyjne i ahistoryczne. Autorzy tez, które oskarżają Karola Wojtyłę, jako ówczesnego arcybiskupa krakowskiego, o tuszowanie nadużyć seksualnych przez księży, nie uwzględniają szerszego kontekstu, lecz bezkrytycznie przyjmują za wiarygodne źródła dokumenty wytworzone przez tajną policję, co jest całkowicie niedopuszczalne, zwłaszcza gdy istnieją inne raporty i opracowania, które inaczej przedstawiają jego słowa i czyny.

„Powinniśmy stanąć w obronie dziedzictwa świętego papieża Polaka”

Metropolita Pragi zaznacza, że obrona świętości Jana Pawła II nie oznacza twierdzenia, iż nie popełnił on żadnych błędów, ale musimy też pamiętać, że w tamtym czasie w Polsce obowiązywały nie tylko inne przepisy niż dzisiaj, ale także inna świadomość społeczna i inne sposoby traktowania problemu przestępstw seksualnych.

Wiemy też z własnego doświadczenia – pisze abp Graubner – że podobnie jak w PRL-u, tak samo i u nas państwowe służby bezpieczeństwa działały na rzecz celowego i trwałego szkodzenia Kościołowi oraz tworzyły fałszywe informacje mające na celu zdyskredytowanie i likwidację zwierzchników Kościoła.

Reklama

Przewodniczący czeskiego episkopatu przypomina też, że osoby zaangażowane w ataki na św. Jana Pawła II to również byli przywódcy komunistyczni Polski. Ta walka polityczna, która toczy się w sąsiedniej Polsce, jest atakiem także na naszą wolność, dlatego powinniśmy ją jednoznacznie odrzucić i stanąć w obronie dziedzictwa świętego papieża Polaka, który w znacznym stopniu przyczynił się do upadku dyktatury komunistycznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – pisze abp Jan Graubner.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę