Prezydent Ukrainy po spotkaniu z europejskimi premierami: z takimi przyjaciółmi z pewnością zwyciężymy

We wtorek premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się do Kijowa na spotkanie z prezydentem i premierem Ukrainy. "Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy" - mówił po spotkaniu prezydent Zełenski.

fot. President Of Ukraine/ domena publiczna/flickr.com

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Czech Petrem Fialą i premier Słowenii Janezem Janszą udali się wczoraj do Kijowa, aby spotkać się między innymi z prezydentem oraz premierem Ukrainy.

Wizyta w Kijowie w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest potężnym świadectwem wsparcia. Naprawdę to doceniamy – napisał prezydent Zełenski na swoim facebooku zamieszczając nagranie z przywitania przedstawicieli Polski, Czech i Słowenii.

„Jestem pewien, że z takimi sąsiadami będziemy naprawdę mogli zwyciężać”

Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa, na której prezydent Zełenski podkreślił, że jest wdzięczny za tak odwżny znak solidarności i wsparcia. Bardzo się cieszę, że w czasie inwazji liderzy krajów europejskich nas nie zostawili, a pokazali, że są z nami. Jestem pewien, że z takimi sąsiadami będziemy naprawdę mogli zwyciężać. Nie chcę mówić kogo, bo dobrze wiemy, kogo — mówił po spotkaniu w Kijowie z premierami Polski, Słowenii i Czech, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Reklama
Reklama

Najważniejsze, że mamy pełne zaufanie do ludzi, którzy są tu dziś z nami i oni są pełnym gwarantem naszej przyszłości w Unii Europejskiej. Na 100 proc. jesteśmy pewni, że wszystko, o czym mówimy, będzie zrealizowane. Osiągniemy te cele dla naszego państwa i dla naszej przyszłości. Jest to absolutne zaufanie z naszej strony — dodał.

Podczas konferencji prezydent Ukrainy podziękował politykom za to, że postanowili w tym trudnym czasie odwiedzić Kijów. To jest zdecydowane stanowisko w tym czasie, kiedy nawet wielu ambasadorów opuściło Ukrainę z powodu wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na ogromną skalę na naszą ziemię i ci ludzie, liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nasz los i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok — powiedział prezydent Zełenski.

Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy — podkreślił.

Reklama
Reklama

„Nie zostawimy was”

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu podkreślił, że kraje europejskie nigdy nie zostawią Ukrainy samej. Nie zostawimy was, bo wiemy, że walczycie nie tylko o własne domy, o swoją własną ojczyznę, wolność i bezpieczeństwo, ale i o nasze – podkreślił premier Polski.

Jesteśmy tu dziś, aby podziwiać waszą walkę przeciw tak brutalnemu agresorowi. Ta inwazja musi się skończyć – mówił, dodając, że „wasze dzieci, matki, żony są bezpieczne”. Ale ci, którzy są zabijani przez Putina, nie mogą nigdy być zapomniani i nie będą – zapewnił premier Morawiecki.

Reklama

„Każdy kto jest z nami otrzyma wdzięczność”

Późnym wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował w sieci swoje codzienne nagranie z przesłaniem do narodu. Tym razem zwrócił się także do „przyjaciół Ukrainy”. Zapraszam wszystkich przyjaciół Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. Tu może być niebezpiecznie. Ponieważ nasze niebo nie jest jeszcze zamknięte na rosyjskie rakiety i samoloty. Decyzja o wzmocnieniu naszego arsenału w powietrzu jeszcze nie zapadła. Nie otrzymaliśmy samolotów – mówił.

Ale… Na pewno wiecie, że oczy wszystkich ludzi na świecie są teraz skupione na naszej stolicy, na Ukraińców. Więc każdy kto jest z nami otrzyma wdzięczność. Nie tylko naszych, ale i innych narodów świata – podkreślił prezydent.

pa, onet.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę