Nasze projekty

Polak zatrzymany w Argentynie. Wspinał się na 30-piętrowy wieżowiec

Argentyńska policja zatrzymała Polaka, który bez zabezpieczeń wspinał się na wieżowiec w Buenos Aires. To Marcin Banot od lat podróżuje po świecie i wdrapuje się na szczyty charakterystycznych budowli lub też konstrukcji.

fot. Luis ROBAYO/AFP, instagram

Marcin Banot znany jako „polski Spiderman” ma już na swoim koncie wiele osiągnieć wspinaczkowych. Tym razem zawitał do Argentyny gdzie w koszulce reprezentacji tego kraju z 10 Lionela Messiego na plecach próbował wspiąć się bez lin zabezpieczających na wieżowiec w dzielnicy Buenos Aires – Puerto Madero. Zaliczył 28 pięter, a następnie został sprowadzony na dół przez ekipę strażacką.

Spider-Man będzie płacił?

Polak został aresztowany i przewieziony na komisariat w Buenos Aires. Portal Infobae podał, że prokuratura wniosła o aresztowanie mężczyzny pod zarzutem przestępstwa polegającego na naruszeniu miru domowego lub lokalu komercyjnego, za co grozi kara od sześciu miesięcy do dwóch lat więzienia.

Szef lokalnych władz miasta Buenos Aires Jorge Macri zapowiedział w serwisie X, że będzie wnioskował do wymiaru sprawiedliwości, aby nakazał wspinaczowi zapłacić za „całą operację” przeprowadzoną przez służby.

Reklama

Znany na całym świecie

Dla Banota taki wyczyn to nie pierwszyzna. W 2022 roku zdobył hotel Marriott w Warszawie, w 2021 roku na wieżę Eiffela.

We wrześniu 2020 roku i w czerwcu 2023 roku wspiął się bez zabezpieczeń na wieżowiec Montparnasse w Paryżu, który ma 59 pięter i wysokość 210 metrów. Na swoim koncie ma też wspinaczki na wieżowce w Chicago czy w Barcelonie. 

sportowefakty.wp.pl, tvn24.pl, jk/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę