Nasze projekty

Patriarcha Bartłomiej otworzy cerkiew na miejscu zamachu z 11 września

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach od 23 października do 3 listopada. Na jej zakończenie patriarcha odwiedzi Nowy Jork, gdzie otworzy zniszczoną podczas zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 r. i wybudowaną na nowo cerkiew św. Mikołaja.

Pixabay.com/1045028

Niewielka, pobielana świątynia św. Mikołaja w sąsiedztwie Ground Zero została zasypana przez masy gruzu i betonu ze zburzonych bliźniaczych wież World Trade Center. Bezpośrednio sąsiadująca z Memorial 9/11 cerkiew znajduje się jeszcze w budowie. Zaprojektował ją hiszpańsko-szwajcarski architekt Santiago Calatrava. Na drugim piętrze kompleksu została zaplanowana międzywyznaniowa sala żałoby.

Budynek kościoła ma być gotowy we wrześniu, na 20. rocznicę zamachu na World Trade Center, natomiast prace wewnątrz potrwają do wiosny 2022 roku. Arcybiskup Elpidofor zapowiedział, że podczas uroczystości planowanej na 2 listopada patriarcha Bartłomiej po raz pierwszy otworzy drzwi świątyni dla przybywających do niej osób.

Dokładny program wizyty patriarchy Bartłomieja w USA zostanie opublikowany za kilka tygodni. W programie znajdzie się Waszyngton, gdzie zostanie oficjalnie powitany, a także greckoprawosławna metropolia Pittsburgh oraz Chicago. Planowane jest też duże spotkanie ekumeniczne na katolickim uniwersytecie Notre-Dame w stanie Indiana.

Reklama
Reklama

Okazją dla wizyty w USA honorowego zwierzchnika prawosławia jest jubileusz stulecia greckoprawosławnej archidiecezji w Ameryce, utworzonej w 1922 roku. W czasie wizyty patriarchy Bartłomieja w USA przypadnie też 30. rocznica objęcia przez niego funkcji patriarchy Konstantynopola.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę