Nasze projekty

Papież miał swój udział w wymianie jeńców wojennych. Potwierdził to ambasador Rosji

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej potwierdził, że papież Franciszek pomógł ułatwić niedawną wymianę więźniów z Ukrainą. Wymiana następuje zgodnie z listami jeńców Sił Zbrojnych Ukrainy; listy te przekazuje Ojciec Święty.

fot. Vatican News/YouTube

Włoska agencja informacyjna Askanews podała, że ambasador Aleksandr Awdiejew powiedział, że wymiana następuje zgodnie z listami jeńców Sił Zbrojnych Ukrainy; listy te przekazuje Ojciec Święty. W tym przypadku bardzo doceniamy osobiste działania papieża, który realizuje bardzo ważną misję humanitarną, dzięki której setki ludzi mogą powrócić do swoich rodzin – stwierdził Awdiejew.

W drodze powrotnej z Bahrajnu do Watykanu powiedział dziennikarzom, że Watykan jest „stale uważny” na to, co dzieje się na Ukrainie i że Sekretariat Stanu nadal czyni co w jego mocy i działa za kulisami, aby pomóc zorganizować wymianę jeńców.

„Natychmiast zadzwoniłem do ambasadora Rosji”

Spotykając się we wrześniu z jezuitami w Kazachstanie, Franciszek powiedział, że spotkał się z niektórymi wysłannikami i ministrami rządu Ukrainy, z których jeden przekazał mu listę ponad 300 więźniów cywilnych i wojskowych. Poprosili mnie, bym zrobił coś, by wymiana doszła do skutku. Natychmiast zadzwoniłem do ambasadora Rosji, by dowiedzieć się, czy można coś uczynić, czy można przyspieszyć wymianę więźniów – powiedział papież w Kazachstanie 15 września.

Reklama

21 września Rosja uwolniła 215 więźniów wojennych w zamian za Wiktora Medwedczuka, byłego ukraińskiego posła, a także 54 innych. 17 października wymiana jeńców objęła 218 osób, w tym 108 kobiet, a 3 listopada każdy z krajów uwolnił 107 pojmanych osób.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę