Nigeria: uwolniono porwanego księdza i seminarzystę

Porwania dla okupu w Nigerii są nadal codziennością. Tym razem uprowadzono księdza i seminarzystę ze zgromadzenia duchaczy. „Na szczęście udało się ich uwolnić. Dziękujemy za wysłuchanie naszej prośby o szturmowanie nieba modlitwami o ich bezpieczeństwo i szybki powrót do wspólnoty” – przekazały władze zakonne.

fot. Mariana C. / Cathopic

Ks. Chinedu Nwadike i jego młodszy współbrat Emmanuel Nwafor z prowincji w diecezji Okigwe zostali uprowadzeni w zeszłym tygodniu, gdy zmierzali do Enugu w południowo-wschodniej części kraju. Sprawcy napadli ich na drodze i porwali. Następnie skontaktowali się z przełożonymi zakonu i zażądali okupu o równowartości ponad 500 tys. złotych. Wczoraj zakonnicy zostali uwolnieni.

Ks. Nwadike pracuje na Uniwersytecie Spiritan Nneochi w Nneato-Isuochi. Został on porwany już po raz drugi, za pierwszym razem przed paroma miesiącami, jednak udało mu się uciec. Emmanuel Nwafor odbywa swoją formację w nowicjacie.

Tylko w tym roku zabitych zostało 12 katolickich księży

Władze Nigerii nie działają, by zwalczyć terrorystów. Spotyka się to z krytyką przywódców religijnych. Bp Luka Sylvester Gopep z diecezji Minna otwarcie oskarżył je o nieudolność i obarczył winą za przyzwalanie na przemoc. Przywołał przykład swojej diecezji, gdzie ponad 16 parafii jest nękanych przez bandytów. Jak zaznaczył, tworzenie milicji samoobrony świadczy o utraceniu przez państwo monopolu na stosowanie siły. Wszyscy jesteśmy świadkami chaotycznych wysiłków podejmowanych przez rząd, aby skłonić nas do uwierzenia, że nasi przywódcy walczą z brakiem bezpieczeństwa – powiedział bp Gopep.

Reklama
Reklama

Sprawcami prześladowań i porwań dla okupu są głównie pasterze Fulani, wiejskie gangi oraz ekstremiści z islamskiego ugrupowania Boko Haram. Cierpi wielu Nigeryjczyków, jednak szczególnym celem ataków są chrześcijanie. Tylko w bieżącym roku zabitych zostało 12 katolickich księży, a dziesiątki uprowadzono. M.in. w ubiegłym miesiącu dokonano „makabrycznego morderstwa” ks. Johna Marka Cheitnuma, dwóch innych księży zostało zabitych 26 czerwca. Terror jest stosowany także wobec całych społeczności chrześcijan. Tylko 19 czerwca dokonano ataków na kilka kościołów w stanie Kaduna, zaś największego w Zesłanie Ducha Świętego na parafię św. Franciszka Ksawerego w Owo, kiedy zabito 40 osób, a raniono 80.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę