Niemcy odpowiadają na słowa Watykanu dotyczące drogi synodalnej. „Jesteśmy zainteresowani dyskusją”

W odpowiedzi na czwartkowe oświadczenie Watykanu, kierownictwo niemieckiej drogi synodalnej zapewniło o woli rozmów ze Stolicą Apostolską. "Jesteśmy zainteresowani jak najszybszą dyskusją" - podkreślił bp Georg Bätzing.

fot. Paul Kapischka/Unsplash

Watykan w opublikowanym w czwartek komunikacie dotyczącym niemieckiej drogi synodalnej stwierdził: „Mając na celu ochronę wolności Ludu Bożego i wykonywania posługi biskupiej konieczne wydaje się uściślenie, że Droga Synodalna w Niemczech nie ma mocy zobowiązującej biskupów i wiernych do przyjęcia nowych sposobów rządzenia oraz nowych podejść do doktryny i moralności”.

W odpowiedzi komunikat prasowy wydali przewodniczący niemieckiej drogi synodalnej: bp Georg Bätzing, przewodniczący niemieckiego episkopatu oraz przewodnicząca Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Zapewniono w nim, że uchwały podjęte przez Zgromadzenie Synodalne nie mają same z siebie żadnej mocy prawnej, a uprawnienia Konferencji Episkopatu i poszczególnych biskupów diecezjalnych do wydawania norm prawnych i sprawowania magisterium w ramach swoich kompetencji pozostaje przez te uchwały nienaruszone.

Ponadto uchwały, których tematyka jest zastrzeżona dla uregulowania przez cały Kościół są przekazywane do Stolicy Apostolskiej jako wotum toczącego się obecnie w Kościele powszechnym procesu synodalnego. „Niestrudzenie podkreślamy, że Kościół w Niemczech nie będzie podążał «specjalną niemiecką drogą»”- czytamy w komunikacie prasowym.

Reklama

ZOBACZ: Watykan o niemieckiej drodze synodalnej: nie ma prawa zmieniać doktryny, czy sposobów rządzenia

Następnie bp Bätzing i pani Stetter-Karp stwierdzają, że niemiecka droga synodalna ma prawo, a nawet obowiązek wyraźnie wskazać, gdzie ich zdaniem konieczne są zmiany. Uważają, że wymienione przez nich problemy i pytania są podobne na całym świecie. Podkreślają, że postulaty formułowane przez to gremium stanowią odpowiedź na problem wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Dodają, że biskupi i ZdK mają szerokie poparcie wiernych.

Zapewniają też, że niemiecka droga synodalna pragnie wnieść wkład w proces synodalny Kościoła powszechnego oraz prowadzić dialog ze Stolicą Apostolską. Jednocześnie oskarżają Kurię Rzymską o brak woli komunikacji i dyskusji. Wyrażają „irytację”, że nie doszło do tej pory do bezpośredniej komunikacji ze Stolicą Apostolską. Krytykują też fakt, że jej czwartkowe oświadczenie nie jest podpisane z imienia i nazwiska.

Reklama

„Najbliższe Zgromadzenie Synodalne będzie miejscem podjęcia, a także omówienia niepokoju Stolicy Apostolskiej. Jeszcze raz, jako przewodniczący drogi synodalnej pragniemy podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najszybszą dyskusją z jak największą liczbą władz w Kurii Rzymskiej” – czytamy w komunikacie prasowym podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec oraz przewodniczącą Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę