Nasze projekty

Moskwa: modlitwa o jedność chrześcijan

W moskiewskiej katedrze katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny abp Paolo Pezzi odprawił 21 stycznia wieczorem Mszę św. o jedność chrześcijan. Po niej odbyła się ekumeniczna liturgia Słowa, w której udział wzięli oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i Kościołów protestanckich.

W homilii podczas Mszy katolicki metropolita w Moskwie abp Paolo Pezzi wezwał do gorliwej miłości zakorzenionej w Chrystusie. Z tego zakorzenienia powinny wynikać wszystkie czyny ludzi wierzących, a zwłaszcza postawa jedności chrześcijan jako wspólne świadectwo oczekiwane przez ludzi w świecie. Myśl tę kaznodzieja rozwinął we wprowadzeniu do ekumenicznej liturgii Słowa. Wskazał, że wspólne świadectwo chrześcijan jest wyzwaniem współczesności, niezależnie od różnic dzielących wiernych różnych wyznań chrześcijańskich.

Goście reprezentujący poszczególne Kościoły w swoich wystąpieniach jednomyślnie podkreślali konieczność głoszenia Ewangelii w świecie ogarniętym konfliktami i zdezorientowanym z powodu utraty podstawowych zasad i wartości, a zwłaszcza w Europie tracącej swoje chrześcijańskie korzenie. Jak wskazał jeden z mówców, również w Rosji pojawiają się idee podważające wartości wynikające z wiary w Chrystusa.

Wszyscy byli zgodni, że wspólna modlitwa jest znakiem działania Bożego Miłosierdzia wśród rosyjskich chrześcijan, gdyż jeszcze nie tak dawno nie było to możliwe lub budziło u niektórych opory.

Reklama
Reklama

(KAI/RV) / Moskwa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite