Nasze projekty

Marsz żałobny podczas ŚDM w intencji dzieci, które zginęły na Ukrainie

W piątek, na Drogę Krzyżową, która tradycyjnie towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży, ukraińska młodzież przyszła w koszulkach z portretami dzieci, które zginęły na Ukrainie z rąk rosyjskiego agresora. "Te dzieci nigdy nie przemówią" - powiedział ks. Roman Demusz, współinicjator akcji.

fot. Roman Demush/facebook.com

Marszem żałobnym w intencji dzieci, które zginęły na Ukrainie, około 200 młodych uczestników Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie zwróciło uwagę na konsekwencje rosyjskiej agresji. Zebrali się oni w piątek przy wejściu do Parku Edwarda VII, gdzie wieczorem odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

Na koszulkach uczestników, którzy przyjechali z Ukrainy, wydrukowano twarze i imiona zabitych ukraińskich dzieci. Ta cicha akcja podczas Światowych Dni Młodzieży jest symboliczna, ponieważ te dzieci nigdy nie przemówią – powiedział ks. Roman Demusz, współinicjator akcji, zastępca przewodniczącego Komisji Młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Podczas Drogi Krzyżowej chcemy zjednoczyć rany naszego ludu, nasze rany, z ranami Chrystusa. Zmartwychwstanie przychodzi przez cierpienie i śmierć. Przybyliśmy tutaj, aby dać świadectwo cierpiącemu Chrystusowi, który cierpi z całą Ukrainą. I spotkać zmartwychwstałego Chrystusa, aby Ukraina mogła zmartwychwstać – powiedział duchowny.

Duża część jego grupy pielgrzymkowej składała się z ukraińskich dziewcząt, które po rosyjskiej agresji na ich kraj uciekły do Niemiec. Grupa nawiązała kontakt online z innymi rodakami, którzy schronili się w różnych krajach. Wiele osób innych narodowości również dołączyło do marszu żałobnego.

Reklama

ZOBACZ: Papież przeprosił ukraińską młodzież za brak większego wpływu na sytuację w Ukrainie

W czwartek rano papież Franciszek przyjął w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie na prywatnej audiencji grupę ukraińskiej młodzieży z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. W krótkiej rozmowie Ojciec Święty poprosił młodych Ukraińców, aby wybaczyli mu, że nie jest w stanie zrobić czegoś więcej, podkreślając, że zło jest bardzo przebiegłe. Podczas spotkania młodzi Ukraińcy, którym towarzyszył wiceprzewodniczący Patriarchalnej Komisji Młodzieży UGKG, ks. Roman Demusz, mówili o swoich ranach, żalu i wojnie na Ukrainie.

KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę