Nasze projekty

Kard. Krajewski na Ukrainie: w darze kolejny ambulans od papieża i leki

Papieski jałmużnik po raz ósmy odwiedza Ukrainę. Tym razem do pogrążonego w wojnie kraju dostarcza kolejny ambulans będący darem papieża Franciszka i zapas podstawowych leków ratujących życie.

fot. vatican news

Prefekt Dykasterii Do Spraw Posługi Miłosierdzia zainauguruje też ośrodek rehabilitacyjny dla ofiar wojny, który dzięki wsparciu Stolicy Apostolskiej powstał w diecezji kamieniecko-podolskiej.

Modlitwa i bliskość Ojca Świętego konkretyzują się w pomocy tym, którzy cierpią z powodu wyniszczających skutków wojny – czytamy w komunikacie Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, który w imieniu papieża niesie wsparcie potrzebującym. Już po raz ósmy zostanie ono dostarczone na Ukrainę osobiście przez papieskiego jałmużnika. Kard. Krajewski pokona 2 tys. km, aby dotrzeć do leżącego w obwodzie tarnopolskim miasta Zborów, gdzie do głównego szpitala dostarczy karetkę wyposażoną w mobilne centrum reanimacji. Przywiezie również dużą ilość niezbędnych i ratujących życie leków z apteki watykańskiej i kliniki Gemelli.

Komunikat biura papieskiego jałmużnika informuje, że ze względu na trwającą wojnę, w region Tarnopola codziennie przybywają liczne konwoje przywożące rannych żołnierzy i cywilów zmuszonych do opuszczenia obszaru przygranicznego z Rosją, gdzie działania wojenne są najbardziej krwawe. Ten ambulans będzie cennym narzędziem wspierającym ludzi ratujących rannych – czytamy w komunikacie.

Reklama

Kard. Krajewski, w imieniu papieża Franciszka, zainauguruje również Ośrodek Rehabilitacyjny im. św. Jana Pawła II, który powstał w Winnicy, na terenie rzymskokatolickiej diecezji kamieniecko-podolskiej. Będzie on służył integralnej rehabilitacji fizycznej i psychicznej osób, które doznały traumy wojennej. Zarówno ten ośrodek, jak i inne tego typu obiekty powstające z inicjatywy z papieża Franciszka, powstały dzięki wsparciu papieskich fundacji, takich jak Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Papal Foundation.

Zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka ośrodki te otwarte są dla wszystkich – niezależnie na wyznanie, narodowość i bez wykluczania kogokolwiek. Opieka oferowana jest nie tylko tym, którzy odnieśli rany na polu walki, ale także ich bliskim, żonom i dzieciom, aby wspierać ukraińskie rodziny w tym dramatycznym czasie – napisano w komunikacie Urzędu Dobroczynności Apostolskiej. Podkreślono w nim także, że otwarcie ośrodka rehabilitacji oraz przekazanie ambulansu i leków przypomina nam, iż wiara jest konkretna i bierze odpowiedzialność za trudne sytuacje najuboższych i najbardziej kruchych braci i sióstr, jak Miłosierny Samarytanin, który zaopiekował się człowiekiem napadniętym i wykrwawiającym się na poboczu drogi lub na obrzeżach historii. Te konkretne gesty współczucia mają otworzyć drogę miłosierdziu, aby dotrzeć do łaski przebaczenia”.

Charytatywne działania papieża Franciszka można wesprzeć tutaj.

Reklama

Vatican News, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę