Nasze projekty

Kard. Hollerich skrytykował niemiecką „drogę synodalną”

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” z 27 kwietnia arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich powiedział, że niemiecka "droga synodalna" od początku poszła w innym kierunku niż ogłoszony przez papieża ogólny proces synodalny.

fot. KTO TV/Youtube.com (print screen)

Arcybiskup Luksemburga skrytykował formę podziału władzy w Kościele katolickim, o jaką zabiega „droga synodalna” Kościoła katolickiego w Niemczech. W Niemczech mówiło się o podziale władzy w Kościele. W Kościele jednak nie chodzi o władzę, ale o posługi i służbę, podkreślił kard. Hollerich.

Jeśli służba zamieni się we władzę, powstanie problem. Właściwym pytaniem nie jest to, w jaki sposób można podzielić się władzą, ale co zrobić, aby powrócić do posługi i służby – uważa arcybiskup Luksemburga.

„Musimy wyruszyć razem jako Kościół katolicki”

Hierarcha zarzucił też niemieckiej „drodze synodalnej”, że nie przemyślała wystarczająco wspólnego procesu synodalnego Kościoła powszechnego. Musimy wyruszyć razem jako Kościół katolicki, a nie mówić: «Zrobimy swoje, a potem zobaczymy, co wy zrobicie!» – przekonywał.

Reklama

W kontekście rozpoczynającego się w październiku w Rzymie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów kard. Hollerich zapowiedział, że nie będzie tam chodziło o homoseksualizm i święcenia kobiet, ale o wspólnotę, udział i misję. Taki jest temat synodu i to wystarczy – oświadczył arcybiskup Luksemburga, którego papież Franciszek mianował relatorem generalnym Synodu Biskupów. W tej funkcji hierarcha będzie koordynował tematykę obrad.

W ramach niemieckiej „drogi synodalnej”, platformy dialogu na rzecz reform, biskupi i przedstawiciele świeckich dyskutowali w latach 2019-2023 o przyszłości Kościoła katolickiego w ich kraju. Punktem wyjścia był trwający od lat kryzys Kościoła w Niemczech, zaostrzony przez skandal nadużyć seksualnych. Zdefiniowano cztery punkty centralne debat: moralność seksualna, formy życia kapłańskiego, władza i jej podział, rola kobiet w Kościele. Dla każdego z nich utworzono grupę roboczą z udziałem uczestników „drogi synodalnej” i ekspertów.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę