Nasze projekty

Kapłan zdecydował, że nie przyjmie święceń biskupich. Papież zaakceptował tę decyzję

Kapłan diecezji Vannes we francuskiej Bretanii – ks. Ivan Brient, którego Franciszek powołał ponad miesiąc temu na biskupa pomocniczego archidiecezji Rennes, zrzekł się tej godności i nie przyjmie sakry biskupiej. Papież 16 listopada zaakceptował tę decyzję.

fot. Patricio Bringas Iturrioz, LC/cathopic.com

Biskup-nominat zapowiedział to w „Liście do kapłanów, diakonów, odpowiedzialnych za służby diecezjalne, wyższych przełożonych wspólnot zakonnych i dziewic konsekrowanych oraz braci i sióstr archidiecezji Rennes”. Przypomniał w swym przesłaniu, iż 7 października ogłoszono publicznie, że Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Rennes, na co wyraził zgodę już wcześniej, gdy zapowiedział mu tę nominację nuncjusz apostolski. Podkreślił, że odpowiedział na to powołanie „w duchu służby, szczęśliwy, że mogę wnieść wkład w tę nową misję, aby nasz Kościół pozostawał zawsze wierny Ewangelii Chrystusowej”. Później we współpracy z abp. Pierrem d’Ornellasem i zespołem archidiecezji zaczęły się przygotowania do przyjęcia 4 grudnia święceń biskupich „i refleksja nad moją przyszłą misją”.

Ale kilka dni później później dały o sobie znać „problemy zdrowotne (…), wzywając mnie do bliższego przyjrzenia się temu zobowiązaniu, po czym po konsultacji [z lekarzem] stwierdzono u mnie alarmujące oznaki początku «wypalenia» (w oryginale burn out)” – napisał niedoszły biskup. Przyznał, że pozwoliło mu zrozumieć, iż „z jednej strony jestem zmęczony, z drugiej zaś pojąłem napięcia, jakie misja ta wzbudziła we mnie i że będę miał trudności w stawieniu im czoła”. Dwaj lekarze poradzili mu powstrzymanie dalszych działań, aby nie ulec wypaleniu, po czym on sam porozmawiał o tym z nuncjuszem i abp. D’Ornellasem, którym podziękował następnie za „braterskie wysłuchanie i pomoc”.

„Nominat uznał za najrozsądniejsze niepodejmowanie się powierzonego mu zadania”

W tej sytuacji nominat uznał za najrozsądniejsze niepodejmowanie się powierzonego mu zadania, które wydało mu się „zbyt ciężkie”, a on nie chciał ryzykować pełnienia swych obowiązków w sposób niewłaściwy. Dlatego też „z ubolewaniem, ale na spokojnie postanowiłem zrzec się tej misji, o czym napisałem w liście do papieża Franciszka 28 października” – wyznał kapłan. Poprosił wszystkich odbiorców swego listu o wybaczenie mu tego „nieszczęśliwego zdarzenia, które mogło was zaskoczyć”, dodając, iż błędem z jego strony było wyrażenie zgody na decyzję Ojca Świętego „bez wystarczającej oceny mego zmęczenia”. Zapewnił też, że przedstawił „swe ograniczenia zdrowotne w całej prawdzie i prostocie”.

Reklama

Na zakończenie swego listu zapowiedział, że nadal pozostaje kapłanem diecezji Vannes, gotowym do podjęcia nowej misji, jaką zechce mu powierzyć jego biskup Raymond Centène. Wezwał również wiernych do modlitw „za naszych braci biskupów w ich misji służenia Kościołowi Chrystusa na wzór apostołów”. Zachęcił też do modlitw za siebie nawzajem, „abyśmy mogli zawsze rozeznawać wolę Bożą wobec każdego z nas i Jego Kościoła, Kościoła pięknego, w stałym nawracaniu się, coraz bardziej braterskiego i próbującego coraz bardziej żyć Ewangelią Chrystusa zarówno w radości, jak i w chwilach prób”.

Ks. Ivan Brient urodził się 17 stycznia 1972 w Aurau (diecezja Vannes). Po odbyciu studiów w zakresie chemii wstąpił do seminarium duchownego w Vannes a następnie w Rennes. Między pierwszym a drugim kursem posługiwał jako misjonarz w Burkina Faso. 17 czerwca 2001 został wyświęcony na kapłana dla diecezji Vannes, po czym studiował biblistykę w Rzymie i Jerozolimie. Od 2004 pełnił różne zadania w swej diecezji, był m.in. delegatem ds. stałej formacji ogólnej, wykładał w swym dawnym seminarium w Rennes i pracował w różnych parafiach. Działał też w komisji ds. języka bretońskiego. Od 2017 był wikariuszem generalnym diecezji dla 4 obszarów duszpasterskich i na tym stanowisku zastała go decyzja papieża z 7 października o mianowaniu go biskupem pomocniczym dla archidiecezji Rennes.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę