Czy papież spotka się z Cyrylem? Może to nastąpić we wrześniu

Od tygodni spekuluje się na temat spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie mówiło się o znalezieniu neutralnego miejsca na kolejne ich spotkanie. VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się we wrześniu w Kazachstanie, może być miejscem spotkania papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem I.

fot. Adrian Martínez Cádiz/cathopic.com

We wtorek Watykan i rząd Kazachstanu we wspólnym oświadczeniu potwierdziły plany podróży papieża do Kazachstanu. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przyjął już zaproszenie na spotkanie w listopadzie ub.r.

Na początku maja gazeta „Astana Times” poinformowała, że patriarcha wyraził zdecydowaną zgodę. Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych odbywa się w Kazachstanie co trzy lata od 2003 r. Siódme spotkanie zaplanowano na połowę września w stolicy kraju Nur-Sułtanie (dawniej Astanie).

Od tygodni spekuluje się na temat spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie mówiło się o znalezieniu neutralnego miejsca na kolejne spotkanie po pierwszym, które odbyło się na Kubie w 2016 r. W międzyczasie wydawało się, że do spotkania może dojść w ramach papieskiej podróży do Libanu, która miała się odbyć w połowie czerwca. Plany te jednak upadły, a Watykan je odwołał. „Byłoby to dla większości niezrozumiałe” – taki powód podał na początku maja watykański „minister ds. ekumenizmu” kard. Kurt Koch. Cyryl znalazł się pod rosnącą krytyką społeczności międzynarodowej za publiczne usprawiedliwianie rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

Reklama
Reklama

Czy Cyryl znajdzie się na liście osób objętych sankcjami Unii Europejskiej?

Tymczasem międzynarodowe agencje informacyjne podały w środę, powołując się na informacje od dyplomatów, że Węgry opóźniają zakończenie prac nad szóstym pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji z powodu patriarchy Cyryla. Według doniesień, rząd w Budapeszcie chce, aby nazwisko patriarchy moskiewskiego zostało usunięte z listy osób objętych sankcjami Unii Europejskiej, którym należy zakazać wjazdu do kraju i zamrozić ich aktywa. Już na początku maja premier Viktor Orban powiedział w wywiadzie radiowym, że Węgry nie poprą umieszczenia przywódców kościelnych na liście sankcji, ponieważ byłoby to sprzeczne ze „świętą” wolnością wyznania.

Na ostatnim specjalnym szczycie UE w Brukseli w poniedziałek wieczorem szefowie państw uzgodnili pakiet dodatkowych sankcji, w tym embargo na ropę naftową nałożone na Rosję. Aby weszły one w życie, muszą się na nie zgodzić wszystkie państwa członkowskie. W środę pakiet powinien zostać przekształcony w wiążący tekst prawny. Negocjacje mają być dzisiaj kontynuowane.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę