Cypr: za zgodą papieża pierwsza grupa uchodźców wyjechała do Rzymu

W czwartek, 16 grudnia do Rzymu wyruszyli pierwsi uchodźcy, którym podczas niedawnego pobytu na Cyprze Franciszek obiecał przesiedlenie do Włoch. W 12-osobowej grupie znajdują się m.in. dwaj studenci z Kamerunu, którzy od sześciu miesięcy przebywali w strefie buforowej podzielonej wyspy – podała gazeta „Cyprus Mail” powołując się na informacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Cypru.

fot. unsplash.com

Według pisma władze wyspy podziękowały papieżowi za ten czyn i wyraziły nadzieję, że przykład ten stanie się okazją również dla innych krajów członkowskich Unii Europejskiej do okazania solidarności z Cyprem. Podkreślono, że symboliczny gest papieża jest wyrazem „zrozumienia dla trudności, z jakimi zmaga się nasz kraj w warunkach ciągle rosnącej fali migrantów docierających na wyspę nielegalnie z Turcji”.

Watykan zamierza sprowadzić do Rzymu w sumie 50 uchodźców. Jak poinformowano, ich przeniesienie i przyjęcie jest możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej i władzami włoskimi, a rządem cypryjskim. W inicjatywie uczestniczą ponadto watykańska Dykasteria ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Ludzkiemu oraz katolicka Wspólnota Sant’Egidio.

Najwyższy w Europie wskaźnik wniosków o azyl

Cypr ma obecnie najwyższy w Europie wskaźnik wniosków o azyl w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W listopadzie liczba imigrantów wzrosła o 244 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – podał wspomniany dziennik „Cyprus Mail”, powołując się na unijną agencję ds. granic Frontex. Na wyspę przybywa 70 proc. wszystkich osób, które przedostają się na wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego, spadła natomiast o 13 proc. liczba uchodźców przybywających do Grecji.

Reklama
Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę