Nasze projekty

Co wydarzy się w Kościele katolickim w 2023 roku?

Kontynuacja prac nad procesem synodalnym nt. synodalności, w tym Zgromadzenie Synodu Biskupów w Watykanie, Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, podróż papieża Franciszka do Afryki to najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła katolickiego w 2023 r.

Fot: Pixabay.com/lena1

W zainicjowanym w październiku 2021 r. przez papieża XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” po etapie na poziomie diecezjalnym i krajowym nastąpi teraz faza kontynentalna i światowa. Wbrew pierwotnym planom synod zakończy się nie w 2023, ale w 2024 roku. Niemniej jednak biskupi Kościoła powszechnego zbiorą się w Watykanie od 4 do 29 października, aby omówić aktualny stan prac synodalnych, m. in. na podstawie dokumentów z siedmiu zgromadzeń kontynentalnych. Na poziomie europejskim przedstawiciele Kościoła katolickiego spotkają się w Pradze od 5 do 12 lutego.

Na początku roku papież Franciszek zrealizuje w końcu swój plan podróży do Afryki. Od dawna chciał odwiedzić Demokratyczną Republikę Konga (DRK) i Sudan Południowy. Najpierw nie pozwoliły na to okoliczności polityczne, potem problem sprawiło mu jego kolano. Od 31 stycznia do 5 lutego dojdzie do wizyty. W pielgrzymce pokojowej do DRK (31 stycznia -3 lutego) i Sudanu Południowego (3-5 lutego) papieżowi będzie towarzyszył m.in. prymas Kościoła Anglii Justin Welby.

Pod koniec października 2022 r. Franciszek jako pierwszy uczestnik zarejestrował się online na Światowe Dni Młodzieży w stolicy Portugalii. W dniach od 1 do 6 sierpnia w Lizbonie spodziewane są setki tysięcy młodych ludzi z całego świata. Jak dotychczas zarejestrowało się ponad 300 tys. osób z całego świata. Z powodu pandemii Covid-19 to wielkie wydarzenie w Kościele katolickim, które zwykle odbywa się co dwa-trzy lata, zostało przełożone z 2022 na 2023 rok.

Reklama

To, czy Franciszek odbędzie kolejne podróże zagraniczne, jest niepewne i zależy od stanu jego zdrowia. Papież uzależnił decyzję o wizycie w stolicy Ukrainy, Kijowie od stanu rozmów z Moskwą. Jak wynika z jego wypowiedzi, do tej pory nic takiego nie miało miejsca.

Papież Franciszek nie będzie w przyszłym roku obchodził okrągłej rocznicy urodzin, ale będzie świętował dziesiątą rocznicę pontyfikatu. Na pewno 13 marca 2013 roku pozdrowi zgromadzonych na Placu św. Piotra prostym „Buonasera”. Będzie to również dziesiąta rocznica historycznego ogłoszenia przez papieża Benedykta XVI rezygnacji z urzędu papieskiego w dniu 11 lutego 2013 r.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę