Nasze projekty

Biskupi greckokatoliccy o palącej potrzebie reform w kraju

Ukraińcy pragną widzieć rezultaty walki o godne życie, za co nasz naród zapłacił i nadal płaci najwyższą cenę krwi - piszą członkowie synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swym niedawnym orędziu do narodu. Proszą przy tym Ukraińców, aby wytrwali w dalszej walce i nie upadali na duchu.

Synod biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wystosował w ubiegłym tygodniu orędzie do rządzących, klasy politycznej i społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy. Szczególny niepokój Kościoła wywołują sygnały o blokowaniu reform, których wymaga i potrzebuje Ukraina. Biskupi stwierdzili, że dziś „gołym okiem wyraźnie widać, jak bardzo w społeczeństwie wzrasta poziom rozczarowania, frustracji i lęku”.

Biskupi UKGK przypominają, że dziś Ukraina potrzebuje liderów zdolnych do wzięcia odpowiedzialności za realizację aspiracji Ukraińców.

„My, jako duszpasterze – głosi orędzie – podzielamy opinię naszych wiernych i społeczeństwa o palącej potrzebie reform, które w swojej istocie powinny stać się gwarancją sprawiedliwości socjalnej i realizacji marzeń Ukraińców o godnym życiu dla siebie i swoich potomków.”

Reklama
Reklama

„Nieuzasadnione opóźnianie, albo odkładanie reform, wstrzymuje rozwój naszego społeczeństwa” – czytamy w orędziu. „Jeszcze większe zagrożenie dla rozwoju niosą interesy korupcyjne i działania niektórych polityków i grup, zabijają one bowiem wiarę Ukraińców w możliwość niezbędnych zmian. Rujnują zaufanie społeczeństwa do samej instytucji władzy, co w obecnej sytuacji działa na korzyść naszych wrogów” – z niepokojem konstatują biskupi i ostrzegają stwierdzając: „Społeczeństwo ukraińskie pragnie widzieć rezultaty swojej walki o godne życie, za co nasz naród zapłacił i nadal płaci najwyższą cenę krwi na Majdanie i na Wschodzie Ukrainy”.

Biskupi UKGK ostrzegają władze państwa przed stosowaniem podwójnych standardów: „Kiedy naród płaci krwią na placu boju za niepodległość państwa, niedopuszczalne jest przekreślanie jego heroicznego wysiłku przez hamowanie przemian, wewnętrznymi draki i targowanie jego dobrym imieniem we wspólnocie międzynarodowej. Społeczeństwo oczekuje od władzy nowych i uczciwych reguł, których władza powinna się trzymać, a także działań odpowiedzialnych i transparentnych, które stworzą podstawy zaufania i nadziei”.

Istotą orędzia biskupów do obecnych władz Ukrainy jest wezwanie, aby one: „nie stawiały interesów osobistych, biznesowych i partyjnych ponad interesami ogólnonarodowymi. Troska o dobro wspólne i kierowanie wszystkich zdrowych sił na obronę godności człowieka i umocnienie sprawiedliwości społecznej w narodzie ukraińskim muszą stać się czynnikami konsolidującymi dla całego społeczeństwa i jego kierownictwa. „Dziś nastąpił ostatni moment dla dokonania przemiany świadomości władzy – piszą biskupi – aby móc przejść przez punkt krytyczny od którego dopiero możliwe będzie nieodwracalne budowanie naprawdę niezależnego kraju, bez rujnujących go następstw postradzieckich traum”.

Reklama
Reklama

Biskupi zwracają się też do całego ukraińskiego narodu: «Drodzy rodacy! Po Majdanie, w warunkach agresji wojskowej przeciw naszemu państwu z zewnątrz, nasze społeczeństwo nie ma prawa przekształcać się w społeczność rozczarowaną ani zrozpaczoną. Byłoby to największą porażką dla nas wszystkich. Niezbędne jest zachowanie chłodnego umysłu i spokoju, aby jakimiś nierozważnymi działaniami, czy gorączkowymi krokami nie zmarnować zdobyczy, które dostały się nam za ogromną cenę”.

Na zakończenie, biskupi wzywają wiernych do usilnej modlitwy za „swój naród, władze oraz ukraińskie wojsko”.


(KAI) pp / Kijów

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite