Nasze projekty

Barcelona: młodzież w centrum zainteresowania Kościoła w Europie

„Towarzyszyć młodzieży, by w wolności odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa” - to temat międzynarodowego sympozjum, które z inicjatywy CCEE (Rady Konferencji Biskupów Europy) rozpoczyna się we wtorek w Barcelonie. Przez cztery dni delegaci z całej Europy będą dzielić się doświadczeniem współpracy z młodzieżą i rozmawiać o przygotowaniach do przyszłorocznego synodu o młodzieży.

– To spotkanie pozwoli nie tylko dzielić się bogatym doświadczeniem, ale też uczyć się od krajów, które przeżyły różnego rodzaju kryzysy, jak przeciwdziałać, czy zapobiegać trudnym sytuacjom, które w wielu krajach Europy przyniosły m.in. drastyczny spadek powołań – mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i koordynator Europejskiej Służby Powołaniom, biorący udział w spotkaniu.

Wśród prelegentów, którzy wprowadzą uczestników w kolejne tematy sympozjum, znajdują się m.in. przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kard. Antonio Cañizarez Llovera, sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldiserri, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, metropolita Barcelony abp Juan José Omella oraz przewodniczący Komisji CCEE ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów abp Marek Jędraszewski.

Wśród uczestników spotkania, którzy przez 4 dni będą dzielili się doświadczeniem towarzyszenia ludziom młodym, nie zabraknie też reprezentantów młodzieży. W większości są to młodzi ludzie, pracujący w krajowych duszpasterstwach młodzieży, którzy w ostatnich latach koordynowali w swoich krajach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Reklama
Reklama

„To bardzo ważne: móc spotkać przyjaciół całej Europy, a także poznać nowych ludzi, którzy pomogą nam poszerzyć horyzonty i wspólnie przygotować się do synodu o młodzieży” – mówi Veronika Kaman reprezentująca biuro ds. młodzieży Konferencji Episkopatu Węgier.

Sympozjum CCEE potrwa do piątku. Bierze w nim udział 275 delegatów reprezentujących 37 konferencji episkopatów Europy i międzynarodowe wspólnoty, w tym 4 kardynałów, 32 biskupów i 61 kobiet. Z Polski w spotkaniu udział biorą abp Marek Jędraszewski, bp Damian Bryl, bp Marek Mendyk, ks. Emil Parafiniuk oraz ks. Marek Spyra.

Przeczytaj również

(KAI) abd / Barcelona

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę