Nasze projekty

Abp Szewczuk: Rosja wszelkimi sposobami walczy z naszym narodem

Pogłębia się okrucieństwo Rosjan na okupowanych terytoriach Ukrainy. Trwają też ostrzały miast i wiosek w głębi kraju. „Rzeczywiście ma się takie wrażenie, że jednym z zadań [Rosjan] jest nie tyle walczyć z ukraińską armią, co z ukraińskim narodem” – mówi abp Światosław Szewczuk.

fot. Mikhail Volkov/pexels.com

Dochodzą informacje o przymusowej mobilizacji na ziemiach, jakie właściwie do kraju-agresora nie należą, ale są prawnie częścią państwa broniącego się, na co zwrócił także uwagę abp Szewczuk.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików podkreślił m.in. zniszczenia, jakich dokonano w Zaporożu, które ubiegłej doby znowu zostało zaatakowane przez okupantów. Wiele z podstawowej infrastruktury służącej temu miastu zostało zniszczone. Ukraina płacze, Ukraina spływa krwią, płoną miasta i wioski, giną ludzie, ale Ukraina stoi, Ukraina walczy, Ukraina się modli – zaznaczył w swoim codziennym orędziu abp Szewczuk.

Widzimy, że wróg ma zamiar [zrobić] wszystko po to, aby zimą Ukraińców zabijały nie tylko rosyjskie kule, bomby i rakiety, ale tak samo i zimowy chłód. Dlatego powinniśmy być mądrzy i odpowiednio się przygotować. I stąd chcę dzisiaj z wami pomyśleć nad jeszcze jedną zasadą okazywania szacunku dla Boga Stwórcy i jego stworzenia (…): podnoś efektywność energetyczną codziennego życia, oszczędzaj energię i surowce, wykorzystuj odnawialne źródła energii. Widzimy, jak rosyjski okupant przetwarza nawet dostarczanie gazu i ropy w broń. Widzimy, jak wróg robi wszystko, żeby, szczególnie najbliższej zimy, Ukraińcy mieli jak najmniej tych surowców energetycznych. Ale ta dzisiejsza zasada podniesienia efektywności energetycznej zachęca nas do zmniejszenia zużycia gazu oraz ropy lub ich pochodnych – powiedział hierarcha.

Reklama

Chcę zaprosić dzisiaj was wszystkich do przygotowania waszych domów na chłodną porę roku. Sprawdźcie wasze okna, drzwi, inne elementy waszego budynku, czy na pewno zatrzymują one ciepło (…). I to wszystko pomoże nam przetrwać. To wszystko pomoże nam przeżyć nawet ów niełatwy czas zimnej pory roku, jaki jest przed nami. Co więcej, pomoże nam ogrzać – nie tylko siebie samych, ale i siebie nawzajem – ciepłem naszych serc i naszych domów, ogrzać każdego, komu grozi, że ucierpi od zimna – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę