Nasze projekty

Abp Solczyński mianowany nuncjuszem w Turkmenistanie

Ojciec Święty mianował abp. Marka Solczyńskiego, arcybiskupa tytularnego Cezarei Mauretańskiej, Nuncjuszem Apostolskim w Turkmenistanie – podało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wcześniej abp Solczyński został wybrany również na nuncjusza Turcji i Azerbejdżanu.

fot. Oskarjuc - Praca własna/CC BY-SA 3.0/wikipedia.org

Papież mianował 2 lutego b.r. pochodzącego z archidiecezji warszawskiej abp. Solczyńskiego nuncjuszem apostolskim w Turcji, a 14 lutego także swoim przedstawicielem w Azerbejdżanie. Dzisiejsza nominacja oznacza, że podobnie jak jego poprzednicy będzie on reprezentował Ojca Świętego także w Azerbejdżanie i Turkmenistanie.

Arcybiskup Marek Solczyński urodził się w Stawiszynie 7 kwietnia 1961 r. jest doktorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1987 r. w Warszawie i jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Od 1 kwietnia 1993 r. pracuje w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Swoją posługę pełnił w Paragwaju, Rosji, centrali ONZ w Nowym Jorku, w nuncjaturze w Waszyngtonie, Turcji, Republice Czeskiej i Hiszpanii. 26 listopada 2011 roku Benedykt XVI mianował kapłana go nuncjuszem apostolskim w Gruzji. 15 grudnia tego samego roku został też nuncjuszem w Armenii, a 14 kwietnia 2012 w Azerbejdżanie. 25 kwietnia 2017 papież Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Tanzanii. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 2012 roku z rąk Benedykta XVI. Mówi po włosku, francusku, angielsku, hiszpańsku i rosyjsku.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę