Nasze projekty

Abp Gänswein wraca do Niemiec. Taką decyzję podjął Franciszek

Jak informuje Watykan, 28 lutego 2023 r. abp Georg Gänswein, były osobisty sekretarz Benedykta XVI zakończył swoją posługę prefekta Domu Papieskiego. Papież Franciszek zarządził, aby abp. Gänswein tymczasowo powrócił do macierzystej diecezji z dniem 1 lipca.

fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Abp Gänswein 19 maja został przyjęty na audiencji prywatnej przez papieża Franciszka. Od tego czasu oczekiwano na decyzję jaką podjął papież Franciszek. Jeszcze w marcu spekulowano, że długoletni sekretarz Benedykta XVI może zostać oddelegowany do pracy jako nuncjusz apostolski w Kostaryce.

Jak dziś poinformował Watykan abp Gänswein, na polecenie papieża Franciszka na razie powróci do swojej macierzystej diecezji we Fryburgu Bryzgowijskim.

Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w miejscowości Waldshut w Schwarzwaldzie jako najstarsze z pięciorga dzieci. Studiował we Fryburgu Bryzgowijskim i w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1984 r. i należy do prezbiterium archidiecezji we Fryburgu Bryzgowijskim. Początkowo pracował w duszpasterstwie w swojej rodzimej diecezji, a następnie studiował prawo kanoniczne w Monachium. Był też asystentem naukowym w tamtejszym Instytucie Kanonicznym, po czym w 1993 r. otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego na Uniwersytecie Ludwika-Maksymiliana. W 1994 r. ks. Gänswein został osobistym referentem arcybiskupa Fryburga i proboszczem katedry.

Reklama

W 1995 roku rozpoczął pracę w Kongregacji Kultu ds. Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a w 1996 r. przeszedł do pracy jako referent do spraw niemieckich w Kongregacji Nauki Wiary. W 2000 r. został prałatem. Kiedy 6 stycznia 2004 r. wieloletni osobisty sekretarz kardynała Ratzingera ks. Josef Clemens przyjął sakrę biskupią, i został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, jego zadania przejął prał. Gänswein. Od wyboru Benedykta XVI na Stolicę Piotrową był osobistym sekretarzem papieża.

7 grudnia 2012 roku Ojciec Święty mianował go prefektem Prefektury Domu Papieskiego i wyniósł do godności arcybiskupa tytularnego Urbs Salvia. Sakry udzielił mu osobiście Benedykt XVI. Zamieszkał z nim również po rezygnacji z dalszego pełnienia Posługi Piotrowej po 28 lutego 2013 roku. Służył Benedyktowi XVI, który zmarł 31 grudnia 2022 r., jako jego prywatny sekretarz przez prawie 20 lat.

Abp Gänswein znany jest ze sportowego stylu życia i szczególnego zamiłowania do narciarstwa.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę