Nasze projekty

Znamy nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – to hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Program potrwa rok i rozpocznie się w pierwsza niedzielę Adwentu, czyli 3 grudnia. Składa się on z pięciu zeszytów w wersji papierowej oraz materiałów dla rodzin w wersji elektronicznej.

fot. Freepik.com

Podczas prezentacji programu, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie, z udziałem współautorów programu przewodniczył ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

Bp Andrzej Czaja, biskup opolski, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ze względu na chorobę nie był obecny na spotkaniu. Nagrał jednak do uczestników specjalne przesłanie, w którym podkreślił, że rozpoczynający się program duszpasterski ma nam pomóc postawić pierwsze kroki ku odnowie Kościoła, której kierunek wytyczył papież Franciszek poprzez synod o synodalności. Wyjaśniał, że Kościół ma się stawać coraz bardziej wspólnotą, w której każdy słucha drugiego a wszyscy słuchają Ducha Świętego, wspólnotą otwartą i służebną. Proponowany program duszpasterski ma pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad własnym uczestnictwem w tej wspólnocie oraz zainspirować do większego i pełniejszego zaangażowania – mówił biskup.

Dr hab. Wioletta Szymczak – prof. KUL, konsultor Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i współautorka programu zwróciła uwagę na kluczowe pojęcia z nim związane. „Tożsamość” – to pytanie o to, kim jesteśmy jako Kościół. „Wspólnota” – to wyzwanie, byśmy zaczęli ją realnie tworzyć, by była ona rozpoznawalna. „Uczestnictwo” – to zadanie, by nasza obecność we wspólnocie miała konkretny kształt. „Doświadczenie” – mamy nie tylko o tym wszystkim mówić, ale tego doświadczać i zapraszać do doświadczenia innych.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Ania Stachowiak: Odkąd w naszym małżeństwie pojawił się Pan Bóg, jest jeszcze piękniej!

Gdzie będzie realizowany program?

Bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy opolski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że program ma być zasadniczo realizowany w trzech przestrzeniach – diecezjalnej, parafialnej i rodzinnej, dlatego jego adresatami są biskupi, proboszczowie oraz małżonkowie i rodzice. Jak podkreślił, w ramach programu proponowane jest, by w diecezjach organizowane były modlitwy biskupów z kapłanami oraz kapłanów między sobą. Apelował, by podjęto działania w kierunku formacji kapłanów, by przygotowywano program formacji do poszczególnych posług – już istniejących i nowych. Zachęcał też do podjęcia wspólnej refleksji duchownych i świeckich w parafiach – nad tym, co służy a co nie służy wspólnocie; do formacji liderów wspólnot, do ewangelizacyjnego wyjścia do ludzi młodych, by ich powrót do Kościoła nie był powrotem do starych schematów ale do wspólnoty, której dany człowiek wiele może dać i wiele otrzymać.

Mówił również o konieczności oferty formacyjnej dla małżonków i rodziców, o wyjściu parafii do rodzin w kryzysie, w sytuacjach nieregularnych, w biedzie, nie tylko materialnej. Na koniec podkreślił znaczenie kolejnej przestrzeni, w której mógłby być realizowany program – przestrzeni medialnej, zachęcając dziennikarzy do pomocy i współpracy.

O materiałach przygotowanych w ramach programu duszpasterskiego dla rodzin mówiła redaktorka tych materiałów, dr Ewa Porada. Jak podkreśliła, to oferta głównie dla tych, którzy nie mogą się formować w grupach parafialnych. Materiały dostępne będą głównie na stornach internetowych parafii i diecezji, mogą też być drukowane np. w gazetkach parafialnych. Zawierają krótkie rozważania na każdą niedzielę połączone z zadaniem do wykonania dla rodziny.

Odpowiadając na pytania o rzeczywisty wymiar realizacji programów duszpasterskim w konkretnych parafiach bp Musioł podkreślił wielką rolę biskupów i proboszczów. Możemy tylko o to apelować i prosić – powiedział.

Reklama

ZOBACZ: Wkrótce zmiany w polskim Kościele. Kto stanie na czele Konferencji Episkopatu Polski?

Jak wyglądają przygotowane materiały?

Komplet materiałów przygotowanych przez Komisję Duszpasterstwa KEP na rok 2023/2024 składa się z pięciu zeszytów w wersji papierowej (zeszyt teologiczno – pastoralny, zeszyt homiletyczny, zeszyt liturgiczny, zeszyt katechetyczny i zeszyt maryjny) oraz materiałów dla rodzin w wersji elektronicznej.

Zeszyt teologiczno – pastoralny zawiera artykuły przybliżające zamysł twórców programu, nawiązujących m.in. do trwającego obecnie w Kościele synodu o synodalności. Jak wyjaśnia bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, spośród trzech słów – kluczy, którymi papież Franciszek posługuje się w kontekście tego synodu: „komunia”, „uczestnictwo” i „misja”, Komisja za szczególnie istotne uznała słowo „uczestnictwo”. Nie będzie odnowy życia i misji wspólnoty Kościoła i nie będzie rozwoju jego synodalności bez czynnego zaangażowania wszystkich: pasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich – napisał bp Czaja odnosząc się do tytułu tegorocznego programu: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Zeszyt homiletyczny przeznaczony jest dla tych, którzy pełnią posługę głoszenia słowa w czasie liturgii. Zawiera materiały, opracowane w taki sposób, by mogły być praktyczną pomocą przy tworzeniu niedzielnej i świątecznej homilii.

Zeszyt liturgiczny zawiera propozycje nabożeństw, które mogą być organizowane w parafiach w ciągu najbliższego roku. Mogą one być okazją do głębszego uświadamiania wiernym potrzeby uczestniczenia we wspólnocie Kościoła. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. czuwanie modlitewne przed Pasterką, nabożeństwo eucharystyczne z okazji Dnia Życia Konsekrowanego, nabożeństwo w Wigilię przed Zesłaniem Ducha Świętego, nabożeństwo dziękczynne za grupy liturgiczno – formacyjne w parafii, czy nabożeństwo dziękczynno – błagalne w intencji parafialnego zespołu Caritas.  

ZOBACZ TEŻ: Papageno team. Pierwsze duszpasterstwo wspierające osoby w kryzysie suicydalnym

Zeszyt katechetyczny to propozycje katechez prowadzonych w ramach parafialnego duszpasterstwa – katechez dla członków parafialnych rad duszpasterskich, katechez przedchrzcielnych dla rodziców i chrzestnych, katechez dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz rodziców kandydatów do bierzmowania.

Zeszyt maryjny w tym roku stanowi zachętę do przeżywania wspólnoty Kościoła na modlitwie, razem z Maryją. W sposób szczególny skierowany jest do członków Żywego Różańca, którzy tworzą jedne z najstarszych i najbardziej zaangażowanych w apostolstwo grup parafialnych. Głównie z myślą o tym środowisku zostało przygotowanych dwadzieścia konferencji do wykorzystania czy to podczas comiesięcznych spotkań formacyjnych połączonych z celebracjami pierwszosobotnimi, czy zmianą tajemnic różańcowych. Mogą być one także przydatne podczas dni skupienia i rekolekcji maryjnych.

Materiały dla rodzin można udostępniać na stronach internetowych diecezji i parafii w wersji elektronicznej. Broszurka na każdą niedzielę składa się z 3 części. Część pierwsza – „wprowadzenie” – to przedstawienie nauczania Kościoła na dany temat, Część druga – „do refleksji” – to rozważania pogłębiające nauczania Kościoła. Część trzecia – „zadanie” – jest propozycją konkretnego działania.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę