Nasze projekty

Zakaz spowiedzi dzieci? Jest decyzja sejmowej komisji

Sejmowa Komisja ds. Petycji zdecydowała w sprawie zakazu spowiadania dzieci. Ekspert podkreślił, że "nikt, nawet rodzice nie mogą zmuszać dziecka do uczestniczenia bądź nieuczestniczenia w spowiedzi".

fot. Canva Pro

W październiku do Sejmu trafiła podpisana przez 12 tys. osób petycja w sprawie zakazu spowiadania dzieci. O odrzucenie jej apelowały m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, CitizenGO Polska i Fundacja Grupa Proelio. Apele przygotowane przez te organizacje podpisało odpowiednio: 46 tys., 30 tys. i 27 tys. osób.

W czwartek. 3 kwietnia postulaty zostały rozpatrzone przez sejmową Komisję ds. Petycji. Rezultaty przedstawiła zastępca przewodniczącego tej komisji poseł Urszula Augustyn (KO), mówiąc między innymi, że „jej autorzy, rekomendując zakaz spowiedzi dzieci, chcą chronić je przed sytuacjami zagrażającymi ich dobru”. Dodała, że chrona dziecka jest w polskim prawie szeroko zdefiniowana.

ZOBACZ>>> Abp Galbas zabrał głos ws. zakazu spowiedzi dzieci. „Pomysł jest kuriozalny”

Reklama

Posłowie wyrazili potrzebę dyskusji

Następnie poseł Marcin Józefaciuk (KO) zaproponował skierowanie petycji w sprawie zakazu spowiedzi dla niepełnoletnich do Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, a następnie do „odpowiedniej komisji merytorycznej”. Jego zdaniem, to da możliwość przeprowadzenia odpowiedniej dyskusji. Dodał również, że „należy sprawdzić, na ile spowiednicy są przeszkoleni z pomocy psychologicznej” dla dorosłych i dla dzieci”.

Petycji „w sprawie zakazu spowiadania dzieci” sprzeciwiła się między innymi posłanka Urszula Rusecka (PiS), która podkreśliła, że dla katolików spowiedź to ważny sakrament, a państwo nie powinno odbierać rodzicom prawa do wychowywania dzieci w wybranej wierze.

Osiem głosów „za” odrzuceniem petycji

Następnie głos ponownie zabrała poseł Urszula Augustyn podkreślając, że dyskusja na ten temat jest potrzebna. Gdyby nie było ze spowiedzią i z małymi dziećmi problemów, to nikt nie pisałby petycji – powiedziała.

Reklama

Posłanka przywołała również opinię eksperta z Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, z której wynika, że „nikt, nawet rodzice nie mogą zmuszać dziecka do uczestniczenia bądź nieuczestniczenia w spowiedzi”. Rolą państwa w tym zakresie jest stwarzanie mechanizmów zapewniających, by dziecko mogło korzystać z przysługującej mu wolności sumienia i wyznania w sposób odpowiadający jego rozwojowi psychicznemu – dodała.

Przed głosowaniem Komisja ds. Petycji zarekomendowała nieuwzględnienie żądania zawartego w petycji, a tym samym jej odrzucenie. Ostatecznie za odrzuceniem zagłosowało ośmiu posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

pap.pl, opoka.org.pl, niedziela.pl, pa/Stacja7

Polecamy debatę o spowiedzi dzieci w serwisie Catolico:

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja