Nasze projekty

Wyjątkowy egzemplarz w zbiorach Ossolineum. To pierwsze ilustrowane wydanie Dantego z 1481 roku

Pierwsze ilustrowane wydanie "Boskiej komedii" Dantego Alighieri pochodzi z 1481 roku i znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. "Jest uznawana za książkę, która zmieniła oblicze całej kultury europejskiej" - powiedziała kierownik Działu Starych Druków Biblioteki Ossolineum.

Barka Dantego, Eugène Delacroix, 1822/Wikipedia

Inkunabuł został zaprezentowany dziennikarzom w ramach obchodów Roku Dantego, który ogłoszono w związku z 700 rocznicą śmierci pisarza.

+Boska komedia+, uznawana za arcydzieło literatury włoskiej i za książkę, która zmieniła oblicze całej kultury europejskiej była bardzo poczytna. Do momentu pojawienia się druku po Europie krążyło kilkaset rękopisów, a po wynalezieniu druku od razu zaczęto licznie wydawać Dantego – powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej dr Agnieszka Franczyk-Cegła, kierownik Działu Starych Druków Biblioteki Ossolineum.

Ilustrowane wydanie ukazało się w 1481 roku

W 1481 roku, w 160. rocznicę śmierci Dantego, we Florencji ukazało się pierwsze ilustrowane wydanie „Boskiej Komedii”. Ilustrowane nie drzeworytami, które do tej pory pojawiały się w książkach, ale miedziorytami, których technika wykonania była trudniejsza – powiedziała.

Reklama
Reklama

To także pierwsze wydanie opatrzone specjalistycznym komentarzem autorstwa włoskiego humanisty Cristoforo Landino. Egzemplarz ossoliński został ozdobiony ręcznie malowanymi i złotymi inicjałami z bogatą floraturą.

W 2021 obchodzimy Rok Dantego Biblioteka Ossolineum wzięła udział w międzynarodowym projekcie Dante 1481 organizowanym przez The Polonsky Foundation i Consortium of European Research Libraries. Inicjatywa polega na rejestracji i opisie wszystkich zachowanych egzemplarzy „Boskiej Komedii” z 1481 roku.

kh/PAP/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę