Już 31 maja rozpocznie się w Toruniu trzydniowa międzynarodowa konferencja pt. „Wolność religijna i inne prawa człowieka: zagrożenia i trendy”. W konferencji udział weźmie wielu wybitnych specjalistów z tej dziedziny.
Konferencja jest zorganizowana w ramach projektu „Laboratorium Wolności Religijnej” realizowanego przez Fundację Pro Futuro Theologiae działającą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas prelekcji goście konferencji omówią główne zagadnienia związane z ochroną i promocją wolności religijnej na styku z innymi prawami człowieka, aby lepiej zrozumieć aktualne zagrożenia i trendy związane z obecnością religii w życiu publicznym. Jesteśmy bowiem przekonani, iż wspólny głos jest silniejszy niż indywidualnie podejmowane wysiłki na rzecz wolności religijnej – podkreślają organizatorzy.
W wydarzeniu weźmie udział wielu naukowców, praktyków oraz przedstawicieli grup społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, którzy z perspektywy wielu dziedzin naukowych, takich jak prawo, filozofia, teologia czy socjologia wspólnie zastanowią się jak można zwiększyć ochronę, zapobieganie i promowanie wolności religii lub przekonań na całym świecie. Poszanowanie wolności religii lub przekonań w życiu publicznym jest bardzo ważną kwestią w obecnym globalnym klimacie niestabilności, konfliktów i zagrożenia bezpieczeństwa. Wciąż zdecydowanie zbyt wiele grup religijnych i jednostek na całym świecie zmaga się z przemocą, marginalizacją i stygmatyzacją na tle wyznaniowym. Należyta ochrona praw człowieka, w tym wolności religijnej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i powinna być nieodłączną częścią agendy politycznej każdego kraju – zaznaczają organizatorzy koferencji.
Obecni będą również świadkowie przemocy na tle wyznaniowym
Udział w wydarzeniu zapowiedzieli wybitni specjaliści prawa wyznaniowego zarówno z Polski (m.in. ks. Franciszek Longchamps de Beriér, Paweł Skibiński, Marek Bielecki), jak i zagranicy (Asher Maoz z Izraela, Mark Hill z Wielkiej Brytanii, Hans-Martien ten Napel z Niderlandów, Andrea Pin z Włoch, Christine Mengès-Le Pape z Francji, Manuel Lazaro Pulido oraz Javier Martinez Torrón z Hiszpanii). Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele organizacji zajmujących się pomocą osobom prześladowanym religijnie (m.in. Marcela Szymanski – Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Łukasz Wilczyński oraz Illia Djadi z Open Doors, Felix Boellmann z ADF International, Todd Huizinga z waszyngtońskiego Instytutu Wolności Religijnej, Madeleine Enzlberger z wiedeńskiego Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie).
Własnymi doświadczeniami podzielą się z uczestnikami konferencji również osoby, które w przeszłości stały się świadkami przemocy na tle wyznaniowym pochodzące z Syrii i Nigerii. Konferencję poprzedzają dedykowane prawnikom warsztaty pt. „Regulowanie religii w dobie globalizacji”, służące m. in. poznaniu specyfiki obrony prawa do wolności religijnej w systemie common law. Rejestracja na oba wydarzenia możliwa jest poprzez stronę internetową Laboratorium Wolności Religijnej.
Przeczytaj również
mat.prasowe, pa/Stacja7