Warszawa: “Dobre Miejsce” i barnabici pomagają uchodźcom z Ukrainy. Wśród nich marokańscy studenci

Prawie stu Marokańczyków przyjęto w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym “Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach i drugie tyle Ukraińców w Centrum Kulturalnym Ojców Barnabitów.

fot. archidiecezja warszawska

Z ogarniętej wojną Ukrainy uciekają nie tylko obywatele tego kraju, ale także młodzi Marokańczycy, głównie studenci, którzy w Ukrainie znaleźli swój drugi dom. Dzięki sprawnemu działaniu marokańskiej dyplomacji we współpracy z polskim MSZ wielu uchodźców bezpiecznie przywieziono do Warszawy.

Pierwsza grupa cudzoziemców dotarła do “Dobrego Miejsca” w Warszawie jeszcze przed Środą Popielcową. W szczytowym momencie na terenie domu rekolekcyjnego było 95 Marokańczyków, a u ojców barnabitów schronienie znalazło także 90 rodowitych Ukraińców, głównie matek z dziećmi.

Wiele matek z dziećmi przychodziło do nas po kilkunastu godzinach postoju na granicy i dramatycznych ucieczkach od bombardowań. Wiele z nich nie wie, co się stało z ich domem oraz mężami, którzy zostali w Ukrainie, aby walczyć – powiedział ks. Paweł Walkiewicz, dyrektor Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach w Warszawie.

Reklama
Reklama

Marokańczycy dziękują za pomoc

Marokańczycy podziękowali, że pomimo tego, iż są muzułmanami, zostali przyjęci do ośrodka katolickiego. Już od pierwszej chwili po przybyciu do budynku czuli się bezpieczni i zaopiekowani. Z Ukraińcami dogadują się bardzo dobrze. Są bardzo wdzięczni, że mają jakikolwiek dach nad głową.

Ta funkcja jest dla mnie wielką łaską. Ogromnej otuchy i sił dodaje duże wsparcie ze strony proboszcza, władz samorządowych i okolicznych mieszkańców. Ludzie dowożą zabawki, proszki do prania. Ostatnio otrzymaliśmy też pralkę – dodaje ks. dyrektor.

Części Marokańczyków udało się już wrócić do swojego państwa. Król Maroka Muhammad VI zapowiedział, że pomoże dostać się do kraju każdemu swojemu rodakowi.

Reklama
Reklama

mg, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę