Nasze projekty

W sobotę na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin [PROGRAM I TRANSMISJA]

„Pójdźcie do Józefa” to hasło odbywającej się na Jasnej Górze w dniach 25-26 września Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Będą to najważniejsze w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Spotkanie to jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

fot. Episkopat News / Flickr

Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy KEP (KODR). Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń.

Organizatorzy przypominają, że rodzina powinna stanowić „centrum zaangażowania oraz troski w każdej rzeczywistości duszpasterskiej i kościelnej”.

PROGRAM PIELGRZYMKI

Sobota, 26 września 2021

15:30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
Przewodnicy bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama
Reklama

19.30 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Prowadzi Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Łódzkiej

21.00 – Apel Jasnogórski


Niedziela, 26 września 2021

9.00Spotkanie w Auli o. A. Kordeckiego

Reklama
Reklama
  • „Miłość cierpliwa jest, czyli o małżeńskich potrzebach”. Monika i Marcin Gomułkowie, małżeństwo, rodzice trójki dzieci, przedsiębiorcy, ewangelizatorzy. Członkowie Rady Duszpasterskiej Diecezji Toruńskiej.
  • „Rok Rodziny Amoris Laetitia” – ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP
  • „Wsparcie dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych” – Ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego

10.30Różaniec w intencji małżeństw i rodzin na Szczycie Jasnogórskim

11.00Msza Święta na Szczycie Jasnogórskim. Przewodniczy abp Grzegorz Ryś, ordynariusz Archidiecezji Łódzkiej.

W czasie Mszy odbędzie się:

Reklama
  • odnowienie przyrzeczeń małżeńskich,
  • ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego,
  • zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Transmisja

Ojcowie paulini zapewniają stałą transmisję z Jasnej Góry. Za jej pośrednictwem można duchowo uczestniczyć w Pielgrzymce.


Poradnictwo rodzinne

Tradycyjnie podczas pielgrzymki odbędzie się ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Poradnictwo rodzinne stanowi uprzywilejowaną dziedzinę apostolatu świeckich, zwłaszcza małżonków. Stąd poradnie parafialne życia rodzinnego są pierwszoplanowym wymogiem duszpasterstwa oferującego pomoc w różnych problemach, (poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne, medyczne, duszpasterskie). Dyrektora takiej poradni powołuje biskup diecezjalny, a jej pracami kieruje diecezjalny duszpasterz rodzin.

Potrzeba pomocy rodzinom poprzez tworzenie specjalistycznych poradni powstała w Polsce jako efekt narastających po drugiej wojnie światowej zagrożeń małżeństwa i rodziny (rozwody, zabijanie dzieci nienarodzonych) i coraz trudniejszych nowych wyzwań stających przed rodzinami. Ważne stało się przygotowywanie narzeczonych i małżonków do realizacji odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Pierwsze Katolickie Poradnie Rodzinne w Polsce powstawały już na początku lat 50-tych. Dynamiczny ich rozwój przypadł jednak na okres po wprowadzeniu w Polsce w 1956 r. ustawy dopuszczającej zabijanie nienarodzonych dzieci.

Wśród szerokiego zakresu zadań, jakie stoją przed Katolickimi Poradniami Rodzinnymi, należy wymienić szczególnie: ukazywanie właściwego wymiaru miłości małżeńskiej i rodzinnej, w tym czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej; uwrażliwianie na godność każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci; kształtowanie postaw prorodzinnych; nauczanie zasad odpowiedzialnego rodzicielstwa, w tym metod diagnostycznych rozpoznawania okresów płodności małżeńskiej; pomoc w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich, rodzinnych oraz problemów wychowawczych i religijnych.

Poradnie służą bezpłatną pomocą młodzieży, małżonkom, rodzicom, osobom samotnym poprzez posługę wolontariuszy świeckich (pedagogów, psychologów, prawników i lekarzy oraz przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych), młodzieży i kapłanów.

os, KAI, diecezja.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę