Nasze projekty

W niedziele poświęcenie nowej Kaplicy św. Jana Pawła II na Jasnej Górze

Nowa Kaplica św. Jana Pawła II zostanie poświęcona już w najbliższą niedzielę na Jasnej Górze. W jej centrum znajdzie się relikwiarz z krwią Jana Pawła II, pierwszego papieża, który przekroczył progi Sanktuarium i którego maryjne „Totus Tuus” stało się znane na całym świecie. "Będzie to bardzo ważne miejsce pamięci i przywoływania przesłania największego z jasnogórskich pielgrzymów" - podkreślają paulini.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Poświęcenie nowej Kaplicy św. Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę 24 października. Uroczystość poprzedzi Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Będzie to uwieńczenie „dni papieskich” obchodzonych w październiku w związku z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego liturgicznym wspomnieniem.

Kaplica znajduje się w krużgankach Wieczernika po prawej stronie, w miejscu starej Kaplicy Pokutnej. Ma mieć przede wszystkim charakter sakralny. Centrum stanowi więc ołtarz i ambona. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie Wały.

Nie będzie to tylko miejsce sprawowania liturgii. Znajdą się tam też pamiątki i wota pozostawione przez świętego papieża. Jest już replika krzyża-pastorału. To wotum, będące znakiem papieskiej posługi i władzy, które Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r., podczas swej drugiej pielgrzymki do Polski.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

„Jan Paweł II przez całe swoje życie pozostał wewnętrznie młody, wolny, radosny i pełen miłości do każdego człowieka”

Przeor Jasnej Góry przypomina, że młodzi stanowili centrum nauczania św. papieża, który podkreślał, że to oni są przyszłością Kościoła i świata. Ojciec Święty sam cały czas był młody duchem a wzorem dla niego była Najświętsza Maryja Panna, którą wybrał na swoją patronkę – zauważył o. Samuel Pacholski.

Reklama
Reklama

„Totus Tuus” – „Cały twój Maryjo” – to słowa, które wskazują, że tak, jak Maryja była ciągle młoda sercem, młoda miłością, piękna całkowitym oddaniem Bogu, tak i Jan Paweł II przez całe swoje życie, mimo różnych cierpień i krzyży, pozostał wewnętrznie młody, wolny, radosny i pełen miłości do każdego człowieka. Chcielibyśmy, by to przesłanie płynęło do tych, którzy tę kaplicę nawiedzą – powiedział jasnogórski przeor.

Przestrzeń dedykowana specjalnie Janowi Pawłowi II

Kaplica przeszła gruntowny remont. Prace przeprowadzono w szerokim zakresie od fundamentów do dachu. Ściany zdobi wapienny kamień, a lukarny ozdobione są herbami: Jana Pawła II i Zakonu Paulinów a także znakiem maryjnym.

To kolejne miejsce na Jasnej Górze dedykowane papieżowi z Polski. Jest tu bowiem Sala Papieska jego imienia, jest także Dom Pielgrzyma Jana Pawła II. Jednak, jak podkreślają paulini, będzie to bardzo ważne miejsce modlitwy i spotkania.

Reklama

Od dawna szukaliśmy możliwości stworzenia przestrzeni dedykowanej specjalnie Janowi Pawłowi II, wiedząc kim on był i jest dla nas – powiedział o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry. Dodał, że realizacja prac, ze względu na ich rozmaitość – od budowalnych, przez oświetleniowe, klimatyzacyjne itd., trwała kilka lat. Mam nadzieję, że to wszystko co udało się w tą trudną przestrzeń wprowadzić, godne jest tego miejsca i Ojca Świętego Jana Pawła II – powiedział o. Administrator.

pa/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę