Ukraińcy odnawiają polskie cmentarze na Wołyniu w podziękowaniu za otwarte serca Polaków

Ukraińcy uporządkowali polskie cmentarze w: Szpanowie, Żurawnikach, Rokitnie, Przebrażu i w Hołobach, jako symbol wdzięczności Polakom za ich okazane serca. "To przejmujący gest poszukiwania pokoju i zrozumienia" - komentują Polacy na Twitterze. "Ukraińcy i Polacy to bratnie narody" - mówi jeden z inicjatorów akcji.

fot. Mischa Von Jadczak/Twitter.com

Przed Wielkanocą w kilku miejscach w obwodzie wołyńskim i rówieńskim, miejscowi Ukraińcy jako wyraz wdzięczności Polakom za ich okazane serca, porządkowali polskie cmentarze katolickie.

„Dziękujemy Polakom za pomoc w walce z rosyjskim okupantem”

Ukraińcy uporządkowali cmentarze w Szpanowie, Żurawnikach, Rokitnie, Przebrażu i w Hołobach. Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie „Wołyński Rajd Motocyklowy”, którego członkowie od lat porządkowali polskie cmentarze na Ukrainie. W tym roku cel był taki, by porządkować kolejne cmentarze w Odessie i innych miastach Ukrainy.

Reklama
Reklama

Plany pokrzyżowała wojna, podczas której Polacy wykazali się ogromnym sercem, przyjmując uchodźców, pomagając i wspierając. Dlatego właśnie powstał pomysł, by tym razem porządkować polskie cmentarze, jako wyraz wdzięczności. Dziękujemy Polakom za pomoc w walce z rosyjskim okupantem – powiedział Roman Stasiuk, mieszkaniec Hruszwicy, deputowany Rówieńskiej Rady Obwodowej.

Cmentarze oczyszczono z gałęzi i śmieci. Postawiono także powalone krzyże i pomniki, zbudowano nowe schody. Do renowacji przekazano ponadto figurę Najświętszej Marii Panny, który przez wiele lat leżał w rowie w pobliżu cmentarza. Po odrestaurowaniu planowane jest zainstalowanie go w miejscu, w którym niegdyś stał.

„Ukraińcy i Polacy to bratnie narody”

Wiktor Mincz – pomysłodawca sprzątania cmentarza w Rokitnie powiedział: Pomysł zrodził się sam. Od chwili, gdy Rosja otwarcie zaatakowała Ukrainę, Polacy jako pierwsi zareagowali i przyjęli naszych ludzi, zapewnili im schronienie i środki do życia. Jednym ze sposobów, w jaki mogliśmy w tej chwili podziękować, było posprzątanie cmentarza.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim Polakom, którzy naprawdę dzisiaj pokazali, że Ukraińcy i Polacy to są bratnie narody. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za schronienie dla naszych kobiet i dzieci oraz za pomoc, jakiej nam dzisiaj udzielają – dodał.

Monitor Wołyński, kw/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę