Seminaria duchowne przyjmują uchodźców. 21 osób otrzymało dach nad głową w Toruniu

Od blisko trzech tygodni Ukraina walczy z najeźdźcą. Polacy bardzo szybko zmobilizowali się, aby zorganizować pomoc dla uciekających przed wojną. Już ponad milion osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską w poszukiwaniu spokoju. Schronienia wielu uchodźcom udzieliły także seminaria duchowne w całej Polsce.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

Pomoc jakiej potrzebują uciekający przed wojną Ukraińcy jest ogromna. Jednak przede wszystkim potrzebują schronienia. Seminarium duchowne w Toruniu przyjęło pod swój dach 21 osób. Jak mówi ks. Stanisław Adamiak, rektor toruńskiego seminarium są to głównie kobiety i dzieci, ale także kilkoro starszych osób. 

Mieliśmy kilkanaście pustych pokoi, które można było odpowiednio przystosować. Dlatego zaprosiliśmy osoby z Ukrainy, które potrzebowały schronienia – podkreślił ks. Adamiak.

Zapanował u nas w kraju duży zryw pomocy i solidarności. Jednak ta pomoc potrzebuje też trochę logistyki i warunków. Seminarium w Toruniu dysponuje pewną przestrzenią, którą wraz z Centrum Dialogu mogliśmy udostępnić. Były to pomieszczenia, które udostępniliśmy dla dość dużych zbiórek organizowanych przez Radę osiedla, na którym znajduje się seminarium. Jednak klerycy także włączyli się w pomoc w segregowaniu czy pakowaniu darów, które później pojechały na Ukrainę – wyjaśnił rektor toruńskiego seminarium. 

Reklama
Reklama

Seminaria duchowne w całej Polsce angażują się w pomoc Ukrainie

Również w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu zamieszkali uchodźcy z Ukrainy. Przybyli oni na zaproszenie biskupa radomskiego Marka Solarczyka. Obecnie w gmachu przebywa 28 osób z Sumy i Charkowa. 

Podobnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie schronienie znaleźli uchodźcy z Charkowa. Są to głównie kobiety i dzieci. Zaangażowane jest też Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, gdzie utworzono 60 miejsc noclegowych dla uchodźców. W opiekę nad nimi włączono także kleryków.

Uchodźcy zamieszkali także w Błoniu koło Tarnowa, w budynkach należących do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Rektor seminarium ks. Jacek Soprych deklaruje gotowość przyjęcia kolejnych osób. Alumni angażują się także w zbiórkę artykułów dla uchodźców.

Reklama
Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę