Nasze projekty

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej ma nowego kustosza. Kto nim został?

O. Cyprian Moryc OFM, historyk sztuki i prowincjalny konserwator zabytków, został nowym kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zastąpił w tej funkcji o. Gracjana Kubicę OFM.

fot. Tomasz Bienias - Photo by Diabetes/CC BY 3.0/wikipedia.org

Nowy kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej urodził się w 1968 roku w Myślenicach. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1988 r. Po ukończeniu nowicjatu w klasztorze w Leżajsku złożył pierwsze śluby zakonne 9 września 1989 roku. Profesję wieczystą złożył 4 października 1993 roku. W roku 1995 uzyskał magisterium z teologii i przyjął święcenia kapłańskie.

CZYTAJ: Modlitwa zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej. Jej autorem jest Jan Paweł II

W latach 1997-2002 odbył studia w Instytucie Historii Sztuki KUL, zwieńczone tytułem magistra historii sztuki. W roku 2007 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki na podstawie obronionej rozprawy: „Theatrum sacrum we wnętrzach kościołów bernardyńskich jako wyraz sarmackiej religijności polskich bernardynów”, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Lileyki.

Reklama

Od października 2008 roku do 2019r. pracował w Instytucie Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i jednocześnie prowadził pracownię artystyczną św. Łukasza w klasztorze bernardynów w Lublinie.

W latach 2019-2022 był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy tutejszym sanktuarium prowadzi Pracownię Sztuki Sakralnej pw. Świętych Bernardyna i Mikołaja. Pełni funkcję prowincjalnego konserwatora zabytków. Na ostatniej kapitule prowincji ponownie został wybrany definitorem.

ZOBACZ TEŻ: Krwawe łzy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Niezwykła historia obrazu

Reklama

Na stanowisku kustosza o. Moryc zastąpił o. Gracjana Kubicę OFM. Wyboru dokonano podczas kongresu po Kapitule Prowincji, na którym nastąpiły zmiany personalne w bernardyńskich klasztorach.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę