Prace z użyciem helikoptera na wieży Jasnej Góry. Próbowano zdjąć krzyż

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry - wieża, a na niej oświetlany krzyż. Po wielu latach wymaga koniecznych prac remontowych i konserwacyjnych. Są one na tyle skomplikowane, że do ich wykonania potrzebny jest helikopter. Dziś trwała akcja, by ten ważący ponad 50 kg krzyż zdjąć. Niestety nie powiodła się i została przełożona.

fot. Jasna Góra News/Youtube.com

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski powiedział, że instalacja elektryczna założona na krzyżu wymaga wymiany po przepięciu spowodowanym uderzeniem pioruna. Wiadomo, że obiekt tej wysokości musi być oświetlony, dlatego po 36 latach, kiedy ostatni raz dokonywano konserwacji tego krzyża, trzeba uczynić to ponownie – zaznaczył paulin.

Tadeusz Głowacki z firmy wykonującej akcję zdjęcia krzyża z wieży zwrócił uwagę na jej skomplikowany charakter. Zdjęcie krzyża na tej wysokości jest operacją niesamowicie skomplikowaną. To jest najwyższy punkt, który nie ma w pobliżu odniesienia orientacyjnego w przestrzeni. Na tak wysokim pojedynczym elemencie nie ma się do czego np. przypiąć. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia – zauważył. Dodał, że każda akcja w powietrzu jest skomplikowana przede wszystkim ze względu na swą jednostkowość. Nie ma drugiej takiej, choćby podobnej i trudno się przygotować do niej w stu procentach, np. powtarzając wyćwiczone wcześniej elementy – powiedział Tadeusz Głowacki.

Reklama
Reklama

To dlatego do tak skomplikowanej akcji wybrana została jedna z dwóch w Polsce firm, które specjalizują się w takich pracach, szczególnie na długich zawieszeniach. Plan działania był taki, że alpiniści przygotowują na wieży krzyż do demontażu, helikopterem jest on sprowadzany na plac jasnogórski i tam specjalnie przygotowana ekipa dokonuje koniecznych napraw i potem krzyż wraca na wieżę. Niestety, mimo podjętych prób akcja nie powiodła się i została przełożona.

Ostatnie prace konserwatorskie miały miejsce 1985 roku

Wieża na Jasnej Górze należy do najwyższych w Polsce. Mierzy dokładnie 106,3 m wysokości. Ze względów bezpieczeństwa Jasna Góra na krótko została zamknięta dla pielgrzymów.

Reklama
Reklama

Wieża jasnogórska odbudowana została po pożarze z 1900 r., a poświęcona w 1906 r. Dolna jej część pochodzi z XVIII w. Składa się z pięciu kondygnacji, a na najwyższą prowadzi 519 stopni. W połowie wieży umieszczony został zegar, którego 36 dzwonów i dzwonków wygrywa melodie maryjne. Na igle wieży umieszczony jest kruk z bochnem chleba w dziobie, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 170 cm.

Ostatnie prace konserwatorskie i remonty poszczególnych elementów wieży miały miejsce w 1985 r., kiedy to zdemontowano i zreperowano, a także pozłocono na nowo elementy wieńczące iglicę wieży, w tym krzyż i kruka, jak również banię zawierającą skrzynkę z dokumentami, którą otworzono, skopiowano najważniejsze umieszczone tam pisma, a wśród nich akta dotyczące reperacji wieży sprzed 1900 r.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę