Nasze projekty

Pożar kościoła w Sosnowcu. „Uratowano Najświętszy Sakrament”

Do pożaru doszło w kościele św. Floriana w Sosnowcu na Zagórzu. Według doniesień, pożar wybuchł z powodu zapalenia się paneli fotowoltaicznych. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

fot. NEXTA/Twitter.com

Pożar wybuchł ok. 14.30. Na miejsce przybyło 18 jednostek straży pożarnej, które próbują ugasić pożar wraz z kłębiącym się dymem. Według przewidywań służb, działania na miejscu mogą potrwać do wieczora.

Dach świątyni częściowo zapadł się do środka. Był on pokryty panelami fotowoltaicznymi, które według doniesień mogły spowodować pożar.

Na ten moment nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Reklama

Komunikat w tej sprawie wydał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Jak poinformował, dzięki kapłanom pracującym w tej parafii oraz strażakom, udało wynieść się ze świątyni Najświętszy Sakrament oraz szaty i naczynia liturgiczne.

Biskup sosnowiecki podkreślił, że poleca całą parafię modlitwom. Podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie się w ugaszenie pożaru oraz poinformował, że w najbliższą niedzielę na terenie diecezji odczytany zostanie list informujący o sposobie pomocy. Otoczmy modlitwą rodzinę parafialną w tych trudnych chwilach. Jako rodzina kapłańska i diecezjalna bądźmy solidarni z tymi wszystkimi, których dotknęła tragedia – napisał.

Reklama

Publikujemy treść komunikatu:

Z wielkim bólem pragnę poinformować, iż w dniu dzisiejszym wybuchł pożar na dachu kościoła św. Floriana w Sosnowcu.

W akcji ratowniczej uczestniczy kilkudziesięciu strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Zagłębia i ze Śląska.

Dzięki zaangażowaniu i ofiarności duszpasterzy parafii oraz strażaków wyniesiono i uratowano Najświętszy Sakrament oraz naczynia i szaty liturgiczne z zakrystii. Akcja ratownicza nadal trwa.

Naszym modlitwom polecam całą rodzinę parafii św. Floriana w Sosnowcu oraz jej duszpasterzy.

Jestem wdzięczny służbom ratowniczym – Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Sosnowiec, Pogotowiu Ratunkowemu – za ofiarność przy gaszeniu pożaru i zabezpieczaniu miejsca. Straty i zniszczenia są ogromne, chociaż jeszcze nie do końca oszacowane.

W najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach naszej diecezji zostanie odczytany list skierowany do wiernych diecezji sosnowieckiej. Poinformuję także o sposobach pomocy parafii św. Floriana. Wszelką pomoc można też już teraz kierować na numer konta parafialnego. Liczę na hojność i wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli.

Reklama

Otoczmy modlitwą rodzinę parafialną w tych trudnych chwilach. Jako rodzina kapłańska i diecezjalna bądźmy solidarni z tymi wszystkimi, których dotknęła tragedia.

+ Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki

KAI, tvn24.pl,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę