Nasze projekty

Kwiatowe dywany trafią na listę UNESCO. Możemy je podziwiać w Boże Ciało

Tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, którą kultywuje się m.in. w Spycimierzu zostanie wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

fot. Mariusz Cieszewski / Flickr Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Decyzja o wpisaniu kwiatowych dywanów na listę dziedzictwa kulturowego ma zostać ogłoszona dziś podczas 16. sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO w Paryżu.

Od dawna marzyliśmy, by ten jeden wyjątkowy dzień w roku, czyli Spycimierskie Boże Ciało zamienić na 365 dni. To ziści się za sprawą wpisu na listę UNESCO. Jesteśmy dumni i szczęśliwi z tego faktu. To wielkie uhonorowanie mieszkańców ze wszystkich miejscowości parafii Spycimierz – powiedział burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Nieprzerwanie od ponad 200 lat w Spycimierzu w województwie łódzkim układane są kwiatowe dywany na procesje Boże Ciała. To miejsce oraz cztery niewielkie wsie w województwie opolskim: Klucz, Olszowa, Zalesie Śląskie czy Zimna Wódka znajdą się w wąskim gronie wyjątkowych i znaczących zwyczajów oraz zjawisk kulturowych z całego świata.

Reklama

„Byliśmy przekonani, że tworzone przez nią dywany są w stanie podbić świat”

Wniosek o wpisanie tradycji na listę UNESCO złożył w marcu 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Natomiast w 2018 roku Spycimierskie Boże Ciało znalazło się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co było ważnym, aby tradycja wyznaczenia trasy procesji kwietnym dywanem stała się również częścią światowego dziedzictwa kultury.

Osiągnięcie tego celu wymagało wiele wysiłku i pracy wielu osób. Licząca kilkaset parafian spycimierska społeczność sama nie byłaby w stanie przebić się tak wysoko, ale byliśmy przekonani, że tworzone przez nią dywany są w stanie podbić świat – wyjaśnił koordynujący projekt Andrzej Szoszkiewicz.

Jak powstaje dzieło, które możemy zobaczyć w Boże Ciało?

Parafianie są dumni, że znaleźli się na liście UNESCO, ale jednocześnie podkreślają, że „niezależnie od pozytywnej lub negatywnej decyzji organizacji, w kolejne Boże Ciało i tak wyszliby przybierać kwiatami drogę procesji”.

Reklama

Każda z rodzin parafii dekoruje pas drogi przed swoim domem. Do kwiatowego dywanu używa się m.in. płatków kwiatów ogrodowych i polnych, liści kasztanowców, kłosów zbóż i traw, mchu oraz gałązek drzew i krzewów. Zanim jednak na drodze znajdą się kwiaty, powstają rysunki, które następnie wypełnia się roślinami, kamyczkami i piaskiem.

kh, PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę