Nasze projekty

Ksiądz skazany za wykorzystywanie seksualne chłopca. Kuria: wyrażamy smutek i przepraszamy

58-letni ksiądz Józef G. został skazany na 3 lata pozbawienia wolności za wykorzystywanie seksualne 12-letniego chłopca oraz nakłanianie go do fałszywych zeznań. Taki wyrok wydał we wtorek podczas rozprawy odwoławczej sąd okręgowy w Tarnobrzegu.

PHOTO: MONKPRESS/EAST NEWS

Ks. Józef G. był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu i Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak poinformowała kuria sandomierska, w sprawie prowadzone jest jednocześnie postępowanie kanonicze. „Wspomniany wyrok będzie miał znaczenie dla dalszych czynności procesowych” – czytamy w komunikacie rzecznika kurii ks. Grzegorza Słodkowskiego.

Według ustaleń sądu, 58-letni ksiądz kilkukrotnie dopuścił się w latach 2005–2006 tzw. innych czynności seksualnych wobec małoletniego chłopca. Kolejny zarzut dotyczył m.in. gróźb karalnych wobec pokrzywdzonego na przełomie czerwca i lipca 2019 roku.

Ks. Józef G. za wykorzystywanie seksualne chłopca został skazany na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Z kolei za nakłanianie do mataczenia w sprawie na 8 miesięcy. Łącznie sąd orzekł karę 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama
Reklama

„Wyrażamy głęboki smutek i przepraszamy”

Do wyroku odniosła się kuria diecezjalna w Sandomierzu, która w komunikacie „wyraziła głęboki smutek” z powodu czynów, których dopuścił się kapłan.

„W związku z prawomocnym wyrokiem wydanym dzisiaj przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu w następstwie zawiadomienia złożonego przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, wyrażamy głęboki smutek z powodu czynów popełnionych przez ks. Józefa G., za które przepraszamy. Podtrzymujemy zarazem wolę otoczenia opieką osoby, która została przez niego pokrzywdzona”– czytamy w komunikacie.

Przez 8 lat ksiądz nie będzie mógł pracować z małoletnimi

Oskarżony otrzymał również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym i zbliżania się do niego na odległość mniejszą niż sto metrów przez okres 8 lat.

Reklama
Reklama

Ponadto przez 8 lat (po opuszczeniu więzienia) ks. Józef G. nie będzie mógł prowadzić działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich.

Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich dopuścił się ks. Józef G., wszczęte zostało w 2019 r. po doniesieniu do prokuratury przez oficjała Sądu Biskupiego w Sandomierzu.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę