Nasze projekty

Kard. Nycz: Troszczmy się wspólnie o Kościół, odnawiając go i oczyszczając

"Jest nam powierzona troska o Kościół, za który Bóg ustanowił nas odpowiedzialnymi pasterzami" – przypomniał biskupom zgromadzonym na Jasnej Górze metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz w czasie dzisiejszej porannej mszy przed cudownym wizerunkiem Maryi. Dodał, że troska ta winna być pełniona wraz z całym ludem Bożym, a biskupi i kapłani powołani są do służby.

fot. Episkopat News/flickr.com

W nawiązaniu do czytań mówiących o powtórnym oczyszczeniu świątyni jerozolimskiej oraz wypędzeniu z niej przekupniów przez Jezusa, kard. Nycz przypomniał, że „świeżo zakończone rekolekcje episkopatu oraz późniejsze obrady nie służą niczemu innemu niż wielkiej trosce o Chrystusowy Kościół”. Podkreślił, że troska ta nie dotyczy tylko biskupów czy duchownych, ale dotyczy ona w równej mierze wszystkich członków Kościoła, także i świeckich.

Zaapelował byśmy „jako biskupi, prezbiterzy, diakoni i świeccy w obecnym czasie szli jeszcze bardziej razem, co wynika z pierwszego sakramentu, który czyni nas Kościołem Chrystusowym, za który wszyscy jesteśmy odpowiedzialni”. Dodał, że powołuje nas do tego również uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusowym, w którym udział mają wszyscy wierni na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania, a prezbiterzy i biskupi dodatkowo na mocy sakramentu święceń oraz episkopatu. Przypomniał także, że kapłaństwo to ze swej natury jest służebne, „abyśmy byli z ludem i dla ludu, a nie wyjęci z ludu”.

Wezwał obecnych biskupów do dokonania „poważnego, porekolekcyjnego rachunku sumienia”

Wyjaśnił, że sakrament chrztu i bierzmowania jest także „fundamentem naszej jedności, naszej synodalności, faktu, że idziemy razem jako biskupi, prezbiterzy, diakoni, i świeccy”. A w nawiązaniu do zakończonych 3-dniowych rekolekcji Episkopatu wezwał obecnych biskupów do dokonania „poważnego, porekolekcyjnego rachunku sumienia”.

Reklama

Kaznodzieja przypominając wyrażoną w czytaniach dnia potrzebę oczyszczenia Kościoła, w ślad za papieżem Franciszkiem ostrzegł przed zasadą „zawsze tak było”, która to zasada, „stanowić może skuteczną obronę przed wszelką odnową”.

pa/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę