Nasze projekty

Jasna Góra: biskupi podsumowali wizytę „ad limina” w Watykanie

"Wizycie ad limina apostolorum towarzyszyło wydarzenie nadzwyczajne jakim jest ogłoszony przez Franciszka Synod o synodalności w Kościele" – zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Podsumowując wizytę ad limina apostolorum na zebraniu plenarnym Episkopatu na Jasnej Górze, przewodniczący KEP mówił m.in. o nowym zarządzeniu papieża Franciszka dotyczącym liturgii trydenckiej.

fot. Episkopat News/flickr.com

Podczas swojego wystąpienia na forum KEP, abp Gądecki odniósł się do niektórych wątków niedawnej wizyty “ad limina” polskich biskupów. W rozmowie z KAI wskazał, że spotkania w poszczególnych watykańskich dykasteriach okazały się bardzo interesujące, choć zawierały także kwestie bardziej rutynowe, Mówiono na przykład o różnych dokumentach Kościoła, które powstały od czasu poprzedniej wizyty, a które trzeba wprowadzać w życie, dostosowując do nowego prawodawstwa i odnowionej nauki Kościoła.

„Niezgodność pomiędzy interpretacjami tego, co chce Ojciec Święty a czego chcą Kongregacje”

Jednym z tematów spotkań polskich biskupów w Watykanie były nowe zarządzenie Franciszka dotyczące liturgii trydenckiej. Powstaje jakaś niezgodność pomiędzy interpretacjami tego, co chce Ojciec Święty a czego chcą Kongregacje, a także tym, co my w międzyczasie postanowiliśmy – powiedział KAI abp Gądecki. Każdy rozumie, że w myśli papieża tkwi decentralizacja, ale w pewnym momencie może ona doprowadzić do jakiegoś chaosu i sprzeczności między postanowieniami poszczególnych biskupów – powiedział przewodniczący KEP.

Naturalnie zdanie Ojca Świętego liczy się bardziej niż zdanie biskupa, niemniej zazwyczaj chodzi o to, żeby nie budować zamieszania w nauczaniu kościelnym – dodał metropolita poznański.

Reklama

„Synod jest dla wszystkich, czyli nikogo nie może wykluczać”

Abp Gądecki podkreślił, że zapoczątkowany przez Franciszka synod ma wymiar niespotykany, uniwersalny, jakiego jeszcze nigdy nie było. Zgromadzenia organizowane do tej pory gromadziły w Rzymie biskupów, przedstawicieli życia konsekrowanego oraz świeckich, ale w liczbie około 360 osób. To była reprezentacja całego Kościoła powszechnego w pigułce – zaznaczył przewodniczący KEP.

Metropolita poznański wskazał, że obecny synod ma wymiar uniwersalny. Gdy pytałem ostatnio sekretariat kard. Grecha [sekretarz generalny Synodu Biskupów – KAI] o poszczególne grupy, które budzą kontrowersje w całym tym synodalnym otwarciu, to odpowiedziano mi: ten synod jest dla wszystkich, czyli nikogo nie może wykluczać – powiedział KAI metropolita poznański. Ocenił przy tym, że taka charakterystyka wydaje się prosta, ale realizacja całego zamysłu i jego przeprowadzenie poprzez koordynatorów i poszczególne diecezje mogą okazać się bardzo trudne.

Zdaniem abp. Gądeckiego spośród trzech poziomów życia Kościoła, który ma objąć synod, a więc diecezjalnego, krajowego i kontynentalnego, najważniejszy jest ten pierwszy. Na tym bowiem poziomie jest najwięcej możliwości dyskusji, bo na kolejnych będzie można dyskutować raczej nad konkluzjami.

Reklama

Podsumowanie wizyty ad limina apostolorum oraz XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów są tematami przewodnimi rozpoczętego wczoraj na Jasnej Górze 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Obrady zakończą się dziś w godzinach popołudniowych.

pa/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę