Nasze projekty

„Jesteśmy gotowi pomagać wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju”. Biskupi odpowiadają na apel papieża

"Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi tym wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju" – czytamy w Oświadczeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wydanym z inicjatywy Przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, w nawiązaniu do apelu Papieża Franciszka.

Fot: Flickr.com/Episkopatnews

Rada Stałej Konferencji Episkopatu Polski z inicjatywy Przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego wydała dziś oświadczenie w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka w sprawie uchodźców.

„Kościół w Polsce wspiera to papieskie wezwanie. Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi tym wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju” – czytamy w oświadczeniu. Episkopat zapewnia o pomocy zarówno socjalnej jak i integracji w społeczeństwie. Jednocześnie podkreśla, że Caritas od wielu lat niesie tego typu pomoc.

„W ciągu najbliższych miesięcy jako Kościół zatroszczymy się o nich”

Podczas audiencji nawiązał do pielgrzymki na Cypr i do Grecji, gdzie mógł „ponownie dotknąć namacalnie zranionego człowieczeństwa uchodźców i migrantów”.

Reklama

Stwierdziłem również, że tylko kilka krajów europejskich ponosi większość konsekwencji zjawiska migracji w obszarze śródziemnomorskim, podczas gdy w rzeczywistości wymaga ono wspólnej odpowiedzialności wszystkich, z której żaden kraj nie może się uwolnić, ponieważ jest to problem człowieczeństwa – powiedział.

Przypomniał, że „dzięki wspaniałomyślnej otwartości władz włoskich” do Rzymu udało się sprowadzić grupę uchodźców, których papież poznał podczas pielgrzymki.

W ciągu najbliższych miesięcy jako Kościół zatroszczymy się o nich. Jest to mały znak, który mam nadzieję, posłuży jako bodziec dla innych krajów europejskich, aby pozwoliły lokalnym instytucjom kościelnym zająć się innymi braćmi i siostrami, którzy muszą być pilnie relokowani, potrzebują towarzyszenia, promocji i integracji. Istnieje bowiem wiele Kościołów lokalnych, zgromadzeń zakonnych i organizacji katolickich, które są gotowe przyjąć i towarzyszyć im w drodze do owocnej integracji. Trzeba tylko otworzyć pewną bramę, drzwi serca. Nie zawiedźmy w to Boże Narodzenie – powiedział papież.

Reklama

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski:

Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie apelu Papieża Franciszka

Ojciec Święty Franciszek, po wizycie na Cyprze i w Grecji, zaapelował do krajów europejskich o umożliwienie Kościołom lokalnym, w tym zgromadzeniom zakonnym i organizacjom katolickim, przyjęcie u siebie osób pilnie potrzebujących solidarnej pomocy wspólnoty międzynarodowej.

Reklama

Kościół w Polsce wspiera to papieskie wezwanie. Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi tym wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju. Chodzi zarówno o ich przyjęcie i zapewnienie niezbędnego wsparcia socjalnego, jak też o długofalową pomoc w ich integracji w naszym społeczeństwie (nauka języka polskiego i przygotowanie do podjęcia pracy w Polsce). Tego typu pomoc Caritas oferuje od wielu lat mieszkającym już i pracującym w Polsce imigrantom. Pomoc ta będzie kontynuowana i rozwijana.

Prosimy też wszystkich Rodaków o modlitwę w intencji znajdujących się w potrzebie migrantów w Europie i na całym świecie.

W imieniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 22 grudnia 2021 r.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę