Jasna Góra: „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej już za tydzień

"Niech tegoroczny „Hołd z kwiatów” będzie wyrazem naszej wdzięczności za Kościół, za wspólnotę, która zrodziła nas do wiary, dzięki której dostępujemy odkupienia z naszych grzechów i nadziei życia wiecznego" - zachęca przeor Jasnej Góry. Już za tydzień, 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i wypowiedzenie kolejnego aktu zawierzenia w łączności z papieżem Franciszkiem.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Na Jasnej Górze już po raz trzynasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar i oprawę. Uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

Wypowiadany jest akt zawierzenia i po modlitwie także wierni zgromadzeni na placu składają przyniesione przez siebie kwiaty.

Reklama
Reklama

„Kiedy patrzymy na Matkę Bożą, to patrzymy na taki Kościół, który przewidział Jezus”

O.Samuel Pacholski podkreśla, że w „Hołdzie z kwiatów” wyrażamy naszą łączność z Ojcem Świętym, modlitewną pamięć o nim i o całym Kościele. Myślimy z troską i wdzięcznością o tej wspólnocie, która nas zrodziła do wiary, dzięki której dostępujemy odkupienia z naszych grzechów i nadziei życia wiecznego. To jest moment wyznania naszej wiary – zauważa jasnogórski przeor.

Przypomina, że „Maryja jest figurą Kościoła”. Kiedy patrzymy na Matkę Bożą, to patrzymy na taki Kościół, który przewidział Jezus, którego Jezus chce dla nas, aby On stał się dla nas narzędziem zbawienia, żeby był znakiem miłości Boga do człowieka, do grzesznika, który w sposób niezasłużony jest z grzechu wydobywany, gdzie podkreślana jest godność człowieka jako Dziecka Bożego i zaproszenie do życia wiecznego – mówi paulin.

Reklama
Reklama

„Dziękując Panu Bogu za Maryję”

Zaprasza wszystkich do udziału w uroczystości. „Hołd z kwiatów” wyraża w symboliczny sposób jedność, wspólną troskę o Kościół i wdzięczność za Kościół. Nie tylko papież i abp Wacław Depo złożą wiązanki kwiatów, ale wszyscy jesteśmy zaproszeni, by przynieść białe kwiaty wyrażające niewinność, czystość i całkowite oddanie Maryi i złożyć je, dziękując Panu Bogu za Maryję – podkreśla przeor Jasnej Góry.

Zauważa, że uroczystość 8 grudnia to jedna z tych, która podkreśla miłość do Maryi i Kościoła. One pomagają nam, zwłaszcza w trudnych czasach, widzieć, że Kościół jest dla nas jak Arka Przymierza, jest tym miejscem, w którym dokonuje się nasze zbawienie, w którym jesteśmy uwalniani od codziennych lęków i trosk, bo jakbyśmy się nie troszczyli o nasze życie, to zawsze ostatecznie ono jest w ręku Pana Boga i do Niego należy, Bóg nas do życia powołał i z życia tutaj nas odwoła. Ważne byśmy pojmowali ten odcinek naszego życia jako etap do Wieczności – mówi o. Pacholski.

Niech ten wieczór nas połączy z Maryją w Jej adwentowym oczekiwaniu na przyjście Jezusa Chrystusa – zaprasza jasnogórski przeor.

Reklama

Celebrans złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż

Uroczystości jasnogórskie rozpoczną o godz. 16.15 nieszpory w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.00 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie podniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

Na Jasnej Górze hołd Maryi (od 2009r.) składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów. – To jedno z najważniejszych miejsc na Jasnej Górze – zauważa jasnogórski przeor.

pa/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę