Nasze projekty

Golcowie i Mesajah pojawią się na Festiwalu Życia

Festiwal Życia już na półmetku. Co jeszcze przygotowali organizatorzy? Nie zabraknie znanych nazwisk.

FOT. GRZEGORZ SZPAK/FESTIWAL ŻYCIA, MATERIAŁY PRASOWE

W trwającym przez cały tydzień Festiwalu Życia w Kokotku bierze udział ponad 1500 młodych ludzi z całej Polski i całego świata. W tym czasie wiele otrzymują, ale też wiele dają innym – sobie nawzajem, a także biskupom, księżom i siostrom zakonnym, którzy na festiwalu czerpią energię młodego Kościoła i zyskują konkretne doświadczenie pracy duszpasterskiej z młodzieżą wykraczające daleko poza utarte schematy.

Hyacinth Ummunna OMI jest diakonem ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pochodzi z Nigerii, ale całą 6-letnią formację w seminarium odbył w Polsce. Przyznaje, że Festiwal Życia jest miejscem wprost stworzonym dla niego.

Temat tegorocznego festiwalu – „Wracaj do domu” – jest dla mnie bardzo ciekawy, a zarazem bardzo smutny, ponieważ w przyszłym roku przyjmę święcenia kapłańskie i będę musiał wrócić do domu, do Nigerii. Jako zakonnikowi Festiwal Życia daje mi ogromną radość, a – jak mówi papież Franciszek – dzień bez uśmiechu jest dniem zmarnowanym – przyznaje oblat.

Reklama

Kiedy widzę Kościół pełny młodzieży, czuję tę radość, a zarazem odpowiedzialność – za nich, za siebie, za cały Kościół. Te piękne doświadczenia z Festiwalu Życia zabieram w sercu do Nigerii, one na pewno pomogą mi być lepszym księdzem – zapowiada o. Hyacinth.

Festiwal Życia w Kokotku. „Przykład, jak Kościół powinien pracować z młodzieżą”

W Festiwalu Życia uczestniczą też trzy siostry zakonne z Miami na Florydzie, z mało znanego w Polsce zgromadzenia Służebnic Przebitych Serc Jezusa i Maryi. Na co dzień współpracują z diecezją gliwicką, pomagając w duszpasterstwie młodzieży i studentów, a w Kokotku zaangażowały się w prowadzenie warsztatów w języku angielskim na temat budowania przyjaźni. Jednocześnie odkrywają, co najbardziej trafia do młodych wierzących.

Jestem bardzo poruszona prostotą życia i relacji, jakiej tutaj doświadczamy. Młodzi ludzi po prostu przychodzą, rozbijają namioty, mogą swobodnie spotykać się ze sobą, rozmawiać, są zwyczajnie serdeczni i radośni. Niezwykle mnie to ujmuje, ponieważ w natłoku zewnętrznych bodźców i pogoni za posiadaniem kolejnych rzeczy, często zapominamy, jak bardzo pragniemy przestrzeni, w której po prostu możemy być sobą – zauważa s. Evelyn Montes de Oca SCTJM.

Reklama

Na Festiwalu Życia widzę piękny przykład tego, jak Kościół powinien pracować z młodzieżą. Cieszę się, że są tu też młode rodziny z małymi dziećmi, które również doświadczają tej wspaniałej atmosfery. To doskonała okazja, by razem przeżywać wiarę jako jedna rodzina w Kościele – dodaje zakonnica z Miami.

Akcenty związane z Festiwalem Życia pojawiły się na tegorocznym spotkaniu młodych nad Lednicą. Te dwa największe wydarzenia katolickie dla młodzieży w Polsce podjęły pionierską współpracę. W czerwcu podczas spotkania pod wielką rybą było głośno o Kokotku, a w środę na jeden dzień Festiwal Życia wypełnił się lednickim klimatem. Najpierw konferencję wygłosił o. Tomasz Nowak, dominikanin i duszpasterz spotkań młodych pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia, a wieczorem mocny koncert ze swoimi najbardziej znanymi hitami zagrali Siewcy Lednicy.

Jakie atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Życia?

Po koncertowo-imprezowych trzech pierwszych dniach, Festiwal Życia znajduje się już na półmetku. W czwartek szaleństwo przenosi się spod festiwalowej sceny na trasę ekstremalnego Biegu Festiwalowicza, w którym – oprócz młodzieży – wezmą udział również siostry zakonne, księża i zakonnicy. To jeden z najbardziej charakterystycznych i widowiskowych momentów całego tygodnia.

Reklama

W piątek o 20:00 rozpocznie się wyczekiwany przez wielu uczestników muzyczny wieczór uwielbienia, który poprowadzą wspólnie znany ewangelizator Marcin Zieliński i festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce – wstęp wolny! W sobotę o 9:00 konferencję wygłoszą Edyta i Łukasz Golcowie, a wieczorem na scenie zagrają Mesajah (18:00) i C-Bool (21:00). Festiwal zakończy się uroczystą Mszą Świętą w niedzielę o 11:00.

Karnety weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wydarzenia wieczorne są do nabycia na terenie festiwalu oraz na stronie www.festiwalzycia.pl. Bieżące relacje z festiwalu można śledzić w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.

ZOBACZ TEŻ: Wiara z TikToka w Kokotku? Młodzi świętują na Festiwalu Życia

Festiwal Życia odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę