Nasze projekty

Film o historii Grzegorza Przemyka na festiwalu w Wenecji. Powalczy o Złotego Lwa

Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana Pawła Matuszyńskiego powalczy o nagrodę główną - Złotego Lwa, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja opowiada historię Grzegorza Przemyka, maturzysty skatowanego przez milicję w latach 80-tych.

fot. Łukasz Bąk/ materiały prasowe

Nominację do konkursu głównego dla filmu „Żeby nie było śladów” ogłosili w poniedziałek organizatorzy festiwalu, którego 78. edycja odbędzie się w dniach 1-11 września. O główną nagrodę, Złotego Lwa, powalczy łącznie 21 produkcji z całego świata.

Opowiada o wstrząsającej historii maturzysty

Film Matuszyńskiego opowiada historię Grzegorza Przemyka, syna znanej pisarki opozycyjnej Barbary Sadowskiej. 12 maja 1983 roku milicjanci skatowali maturzystę na komisariacie, przez co zmarł dwa dni później. Władze komunistyczne próbowały zatuszować tę sprawę, a o sprawiedliwość ubiegał się jedyny świadek zdarzenia – kolega Grzegorza, Czarek.

W główną rolę wcieli się Mateusz Górski, a Barbarę Sadowską zagra Sandra Korzeniak. W produkcji wystąpią także Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska i Tomasz Ziętek. „Żeby nie było śladów” pojawi się w kinach 8 października.

Reklama
Reklama

Ks. Popiełuszko po śmierci maturzysty: będę następny

Śmierć Grzegorza Przemyka była ważnym wydarzeniem w życiu ks. Jerzego Popiełuszki, który „wiedział że będzie następny”. Tysiące ludzi szło w grobowej ciszy, to było straszne. Spotkaliśmy się następnego dnia. Zapytałem, co teraz będzie… Jurek mówi: następny to będę ja. Nie, nie bał się. Myślę, że doszedł już do takiego etapu, że skoro to ma się zdarzyć, to niech się zdarzy. On już był tak wyczerpany, że to trudno było wytrzymać – mówił Marek Chmielewski, przyjaciel ks. Popiełuszki i świadek tamtych wydarzeń.

Ja będę następny – 35. rocznica śmierci G. Przemyka

35 lat temu został zamordowany Grzegorz Przemyk. To niezwykle ważne wydarzenie w życiu ks. Jerzego. Posłuchajcie świadka tej rzeczywistości – pana Marka Chmielewskiego, przyjaciela ks. Jerzego.

Posted by Ks. Jerzy Popiełuszko on Monday, May 14, 2018

Złote Lwy. Filmy walczą o prestiżową nagrodę

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to jeden z najsłynniejszych konkursów na świecie, organizowany od 1949 roku. Polski film otrzymał Złotego Lwa w 1984 roku za „Rok spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego.

Reklama
Reklama

kh/PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę