Bp Lechowicz: Całe życie gen. broni Władysława Andersa przeżywane było w kategorii daru

"Całe życie gen. broni Władysława Andersa przeżywane było w kategorii daru, w imię miłości do Boga i Ojczyzny, w duchu poświęcenia nie wykluczającego złożenia najwyższej ofiary z własnego życia" - mówił wczoraj bp Wiesław Lechowicz, w przeddzień 130. rocznicy urodzin dowódcy 2 Korspusu Polskiego, gen. Władysława Andersa.

fot. UdSKiOR/Twitter.com

Wczoraj, w przeddzień 130. rocznicy urodzin gen. broni Władysława Andersa, w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki, sprawowana była Msza św. w intencji dowódcy oraz żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po zakończeniu Mszy św. w Galerii Wielkich Polaków w krakowskim Parku im. dr. Henryka Jordana odbył się uroczysty capstrzyk połączony z ceremonią złożenia kwiatów przy popiersiu gen. Andersa.

W homilii bp Lechowicz nawiązując do słów Jezusa: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” podkreślał, że gen. broni Władysław Anders dobrze zrozumiał mądrość płynącą z fragmentu Ewangelii św. Jana. Całe życie gen. broni Władysława Andersa przeżywane było w kategorii daru, w imię miłości do Boga i Ojczyzny, w duchu poświęcenia nie wykluczającego złożenia najwyższej ofiary z własnego życia – powiedział. Dodał, że dowódcy 2 Korpusu Polskiego wciąż „towarzyszyła nadzieja, że z ofiary polskich żołnierzy, niejednokrotnie dosłownie rzuconych i pochowanych w ziemi zrosi się owoc w postaci Polski wolnej i niepodległej”.

„Niech zatem duch służby przenika nasze życie”

Przypomniał drogę życiową i szlak bojowy gen. Andersa, a także zaangażowanie w życie Polaków na emigracji. Wypełnił rozkaz, z jakim zwrócił się do żołnierzy walczących o Monte Cassino. „Niech w wasze serca wstąpi duch lwa, zachowajcie w nich jednak także miejsca na Boga, honor i Polskę – waszą Ojczyznę” – powiedział bp Lechowicz. Dodał, że przykład życia gen. Andersa powinien pobudzać do życia i działalności zgodnej z wymową przypowieści o ziarnie rzuconym na ziemię.

Zachęcił do „dowództwa służebnego”, troski o podwładnych, która była jedną z cech dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Oby takich „dowódców służebnych” było jak najwięcej w Wojsku Polskim, służbach mundurowych, w gronie wszystkich, którzy pełnią funkcje publiczne. Niech zatem duch służby przenika nasze życie i nasze zaangażowanie dla dobra naszej Ojczyzny. Nikogo z nas nie trzeba przekonywać jak bardzo tego ducha w obecnych czasach brakuje. Tym bardziej cenny, pożądany i godny, by o nim mówić i do niego zachęcać na każdym kroku – podkreślił Ordynariusz Wojskowy. We Mszy św. uczestniczyli m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Anna Maria Anders, córka dowódcy 2 Korpusu Polskiego.

Po zakończeniu Mszy św. wierni udali się do Parku im. Henryka Jordana, gdzie odbył się uroczysty capstrzyk i złożenie kwiatów przy popiersiu generała. Dziś w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego im. gen. Władysława Andersa odbędzie się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego połączony z wręczeniem chorągwi Wojska Polskiego oraz ceremonią złożenia kwiatów przy popiersiu patrona Centrum.

CZYTAJ: Władysław Anders. Bohater z Monte Cassino

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę