Nasze projekty

Abp Ryś: Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem.

Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem. W ewangelizacji potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie - i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania - powiedział PAP metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Youtube.com/archidiecezja.lodz.pl

Już wkróce – od 9 do 11 września w kościele jezuitów na stadionie Orła w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”.

„Duchowa rewitalizacja”

Abp Ryś zwrócił uwagę, że poprzednie kongresy podejmowały problematykę ewangelizacji różnych środowisk: parafii, wsi, młodych ludzi. W tym roku zdecydowaliśmy się na ewangelizację miasta. Kongres odbędzie się w Łodzi, która już teraz doświadcza rewitalizacji w wielu wymiarach, uznaliśmy więc, że warto porozmawiać o tym, jak zadbać o rewitalizację w wymiarze duchowym – powiedział.

Metropolita łódzki przytoczył słowa papieża Franciszka, który w adhortacji „Evangelii Gaudium” wskazywał, że miasta nie ewangelizuje się w taki sposób, że przynosi się do niego Chrystusa, lecz poprzez odkrywanie Chrystusa obecnego w mieście. Papież pokazuje miejsca, gdzie można Go w mieście odkryć. Są to miejsca, w których nie od razu Chrystusa widać, ale jeśli dobrze Go poszukamy, to On tam jest. Dwa uprzywilejowane takie miejsca to peryferie i kultura – tłumaczył.

Reklama

Peryferia

Są miejsca, których do niedawna nie nazwalibyśmy peryferiami, a dziś już nimi są. Dziś za peryferia można np. uznać środowisko ludzi młodych, którzy są głęboko zaangażowani w życie Kościoła, a co za tym idzie, często nie znajdują zrozumienia wśród swoich rówieśników. Z drugiej strony takie osoby często nie znajdują zrozumienia w swoich parafiach – są więc podwójnie odsuwane na peryferia – wyjaśnił abp Ryś.

Podczas Kongresu tematowi, uczestnicy będą mieli możliwość przyjrzeć się tematowi ewangelizacji peryferii podczas warsztatów. W trakcie ich trwania będzie poruszana kwestia różnić międzypokoleniowych, osób starszych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci czy ewangelizacji w sieci.

„Ewangelia zawsze jest dobrą nowiną”

Według arcybiskupa Rysia Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem. Ewangelia jest zaproszeniem do spotkania Boga, który się objawia. Ci, którzy idą z Ewangelią nie wymyślają jej od nowa, tylko głoszą ją taką, jaką Pan Jezus nam ją zostawił. Nie da się inaczej – zaznaczył.

Reklama

W ewangelizacji potrzebna jest „podwójna wierność”. Potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie – i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania, osądu i potępiania – i wierność przesłaniu, z którym się idzie – tłumaczył abp Ryś.

„Dekalog słowem Boga”

Dekalog jest słowem Pana Boga, które wytycza nam drogi ku wolności. Chcemy się z tym zmierzyć, a nie tylko o tym posłuchać – wyjaśnił hierarcha.

Metropolita łódzki zaznaczył, że kongres poprzedzi okres intensywnej modlitwy zwanej „Jerychem”, czyli 7 dni i 7 nocy adoracji eucharystycznej w kilku miejscach w diecezji. W Łodzi „Jerycho” odbędzie się w kościele Matki Bożej Fatimskiej. „Sens tej modlitwy jest taki sam, jaki był sens modlitwy pod Jerychem, kiedy Jozue miał je zdobywać. Wtedy chodziło o to, żeby padły mury i o to chodzi dzisiaj. Murów jest dzisiaj wiele w ludziach, w nas, pewnie też w Kościele. Modlitwa ma je kruszyć. Bez modlitwy trudno jest porywać się na jakiekolwiek sensowne działania” – ocenił.

Reklama

„Wszystkim nam potrzebna jest rewitalizacja”

4 września grupa młodych będzie jechać wokół Łodzi na rowerach, jednocześnie modląc się za miasto. Abp Ryś poinformował, że odprawi dla młodych mszę św. o godz. 9 w kościele Matki Bożej Fatimskiej, a następnie wyruszy w drogę razem z nimi.

Wyjaśnił, że na kongres zaproszeni są wszyscy, którzy odkrywają w sobie powołanie do ewangelizacji, a więc przede wszystkim księża, siostry zakonne, katecheci oraz liderzy i członkowie wspólnot ewangelizacyjnych.

Jesteśmy po czasie półtorarocznej izolacji wywołanej pandemią. Dobrze by było, żeby kongres stał się okazją do spotkania środowiska ewangelizatorów. Wszystkim nam potrzebna jest rewitalizacja – powiedział.

kw/gosc.pl/PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę