Nasze projekty

Tysiące osób różnych wyznań będzie modliło się placu św. Piotra

W sobotę tysiące chrześcijan różnych wyznań zbiorą się na placu św. Piotra, aby wspólnie zawierzać Bogu rozpoczynający się Synod Biskupów. Pośród nich znajdą się m.in. patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Justin Welby – honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej.

fot. Arnold Straub/unsplash.com

Ekumeniczne czuwanie modlitewne jest organizowane pod hasłem „Together” (razem) przez Wspólnotę z Taizé. Najpierw, o godz. 17.00, nastąpi moment dziękczynienia za dary: jedności i drogi synodalnej, pokoju, stworzenia oraz dar drugiego. Główne nabożeństwo składać się zaś będzie ze słuchania Słowa Bożego, uwielbienia i modlitwy wstawienniczej, śpiewu kanonów Taizé i momentu ciszy.

ZOBACZ: Przedstawiono plan prac Synodu Biskupów. „Bez modlitwy nie ma synodu”

Jak zaznaczają organizatorzy w związku z trwającym Czasem Stworzenia, Plac św. Piotra zostanie zamieniony jakby w mały ogród, poprzez ustawienie szeregu drzewek i kwiatów.

Reklama

„To dla nas wielka radość, że ludzie na całym świecie przyjmują zaproszenie”

Bardzo naszą wspólnotę poruszyło, że papież Franciszek skierował zaproszenie do chrześcijan wszystkich wyznań i chciał zgromadzenia całego Ludu Bożego, aby modlić się za wydarzenie zachodzące wewnątrz Kościoła katolickiego – mówił Radiu Watykańskiemu brat Matthew, który od jesieni będzie przeorem Wspólnoty z Taizé.

Naprawdę mam nadzieję, że będzie to zgromadzenie całego Ludu Bożego. Oczywiście nie możemy mieć wszystkich na Placu Świętego Piotra, ale w wydarzeniu wezmą udział ludzie z reprezentujący różne drogi życia w świecie chrześcijańskim. Ale być może będą też tacy, którzy usłyszą, co się dzieje, i zostaną wciągnięci w tego ducha modlitwy oraz odkryją, że mogą być częścią Ludu Bożego. Jest coś bardzo misyjnego w tym modlitewnym czuwaniu, w tym, że zaprasza się wszystkich do przyjścia i wzięcia udziału. Myślę, że ludzie są wrażliwi na zaproszenie, aby poczuć, że ich wkład, ich udział, ich miejsce są czymś ważnym – mówi brat Matthew.

Dodaje, że wydarzenie ma zasięg ogólnoświatowy. Modlitwy są też organizowane m.in. w Australii, w Kenii, Ugandzie, Japonii, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych, Chile, Argentynie… To dla nas wielka radość, że ludzie na całym świecie przyjmują zaproszenie i chcą otoczyć synod tą siecią modlitwy – wyznaje zakonnik.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę