Nasze projekty

Papież: dojście do obecnego wieku i dobre samopoczucie to łaska

"Zwracam sobie uwagę: «zostało ci niewiele czasu. Wykorzystaj maksymalnie to, co masz teraz, bo dojście do obecnego wieku i dobre samopoczucie to łaska, ale nie wiadomo, jak długo to potrwa»" - przyznał papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego tygodnika „Perfil”.

fot. Bob Wilson/cathopic.com

Jeśli szukać kolejnych rekordów, które niesie pontyfikat Franciszka, to z pewnością jest wśród nich liczba wywiadów, których udzielił papież. Agencje właśnie poinformowały o kolejnym, tym razem dla argentyńskiego tygodnika „Perfil”. I wygląda na to, że papież postanowił w rocznicę pontyfikatu szczególnie dużo wywiadów udzielić rodzimej prasie.

To jest jedna rzecz, która, nie mówię, że nawykowo, ale co jakiś czas mi się przydarza. Zwracam sobie uwagę: «zostało ci niewiele czasu. Wykorzystaj maksymalnie to, co masz teraz, bo dojście do obecnego wieku i dobre samopoczucie to łaska, ale nie wiadomo, jak długo to potrwa» – powiedział papież.

CZYTAJ: Franciszek o dziesięciu latach pontyfikatu: napięcie, życie w napięciu

Reklama

Refleksja nie bez przyczyny ma nieco eschatologiczny wymiar. Franciszek został spytany, czy podczas pogrzebu swego poprzednika, nie myślał głębiej o swej śmiertelności. Kiedyś dużo o tym myślałam, z dużym spokojem. Pomaga też nie czynić się wiecznym we własnych myślach, bo są ludzie, którzy uważają, że kupili przeszłość, teraźniejszość i przyszłość do roku 2050. Nie. To pokusa, wiedząc, iż jutro muszę to zostawić i pójść gdzie indziej, takie jest prawo życia – powiedział.

Nie do końca pogrzeb mi o tym przypomniał, bo to zwykła rzecz, ale czas po pogrzebie. Bardziej myślałem również o owych sprawach, kiedy pojechałem do Benedykta na dwa dni przed śmiercią, kiedy zobaczyłem go już, biednego, jak zdrowie mu szwankuje. Wtedy pomyślałem: «to się ma ku końcowi», a potem bardziej jeszcze odczułem: „przyjdzie też twoja kolej” – podkreślił papież Franciszek.

ps, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę